Służąc Ojczyźnie na emigracji w każdym pokoleniu

Na cmentarzu ceremonię obchodów zakończono robieniem zdjęć przy pomniku. Po chwili wszyscy rozeszli się idąc odwiedzić inne groby polskich żołnierzy, których ciała spoczęły tutaj na obczyźnie. Niedaleko Pomnika Katyńskiego na polskiej działce spoczywa śp. Gen. Ludwik Kmicic Skrzyński, ułan żołnierz Piłsudskiego, który życie poświęcił Ojczyźnie a serce Kawalerii Polskiej. Jego dwaj synowie Andrzej i Władysław AK-owcy polegli w 1944r. w Powstaniu Warszawskim. Nieopodal mieści się grób ks. prałata Jana Basa – pierwszego proboszcza parafii p.w. Miłosierdzia Bożego, kapelana wojskowego kampanii włoskiej i podczas bitwy o Monte Cassino pełniącego obowiązki duszpasterskie na punkcie opatrunkowym.

Kiedy wybiła godzina 15:00 na cmentarz przybyła dość pokaźna grupa polskich kibiców wraz ze swymi rodzinami i sympatykami, aby także oddać hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej. Organizatorem okazało się Bractwo Królowej Polski z polskiej parafii Matki Bożej Królowej Polski w Blackburn. Jest to stowarzyszenie paramilitarne, którego naczelną zasadą jest życie w zgodzie z ideałami rycerskimi, przy jednoczesnym rozwoju duchowym, opartym o wiarę katolicką. Obrało sobie ono za swoją patronkę Królową Polski – Maryję. Dewizą bractwa, podkreślającą te dążenia, jest sentencja „Miłość Ojczyzny Naszym Prawem”, co ma odniesienie do Ojczyzny, w jakiej przyszło nam żyć tu na ziemi, ale także do Ojczyny, do której wszyscy, jako ludzie wierzący zmierzamy.

Celem Bractwa jest stawanie się wszechstronnie wyszkolonym wojskowo obywatelem, który w razie potrzeby będzie bronić niepodległości Polski. Realizacją tego zamierzenia jest rozpoczęcie szkolenia, a więc regularne uczęszczanie na strzelnicę, zdobycie pozwolenia na posiadanie broni oraz jej zakup, a także trening psychomotoryczny. Istotnym celem jest kultywowanie cech i postaw nawiązujących do najlepszych czasów polskiego rycerstwa. Kierowanie się w życiu honorem, miłością do Ojczyzny, uczenie się postawy służebnej wobec bliźnich, kształtowanie ducha wolności – wolnego od uzależnień czy odpowiedzialność za dane słowo – to zadania do realizacji w stowarzyszeniu.

Bractwo promuje rozwijanie w sobie duchowości katolickiej, poprzez regularną partycypację w życiu Parafii, a w szczególności uczestnictwo w czwartkowych Apelach Jasnogórskich ku czci Patronki.

Działaczem Bractwa może zostać jedynie obywatel Polski, katolik o godnej postawie życiowej, popartej pozytywną opinią członków tejże organizacji.

Uroczystości na cmentarzu rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu polskiego. Po hymnie złożono wieńce na płycie pomnika i zapalono znicze. Następnie jeden z działaczy Bractwa wygłosił przy Pomniku Katyńskim przemówienie, po czym odczytano Apel Poległych i modlitwę. „Pamiętajmy także o ludobójstwie 300 tys. Polaków zamordowanych jeszcze przed wybuchem II wojny świat. przez stalinowskich siepaczy. Pamietajmy również o ludobójstwie 180 tys. naszych Rodaków na Kresach, dokonanym przez Ukraińców. Pamiętajmy o wszystkich ofiarach, za które odpowiedzialni są Niemcy, Rosjanie i Ukraińcy. Kłamstwo katyńskie trwało kilkadziesiąt lat. Bóg pozwolił nam jednak prawdę ochronić i ocalić. Polacy kultywowali ją w Ojczyźnie i na całym świecie. Katastrofa smoleńska polskiego samolotu z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i 95 osobami na pokładzie TU- 154 sprawiła, że świat znowu usłyszał o prawdzie katyńskiej. Gdyby nie Smoleńsk być może świat zapomniałby o Katyniu. Dlatego i dziś pamiętamy o Ofiarach katastrofy smoleńskiej, nie wyjaśnionej do tej pory, mimo iż minęło aż 5lat. Prawda o Katyniu to nie tylko historia, ale i źródło naszej wolności. Bez prawdy i pamięci o Katyniu, nasza tożsamość katolicka i narodowa uległaby rozmyciu.”

Spotkanie przebiegało w uroczystej atmosferze. Zakończyło się wysłuchaniem ballady Jacka Kaczmarskiego „Somosierra” w wykonaniu Witolda Paciorka, drużynowego harcerzy z Blackburn. „…Ci, co zginęli poszli w bohatery, Ci, co przeżyli – muszą walczyć dalej…” przesłaniem zakończył Witek.

Przy pamiątkowych zdjęciach kibice odpalili race i wzniesiono okrzyki „Cześć i chwała Bohaterom!”

Tu na obczyźnie Polska ma wielu wiernych synów, gotowych bronić Jej piórem, duchem i orężem. Każdy z nich jak ambasador pragnie godnie reprezentować nasz kraj i naszą historię – SŁUŻĄC OJCZYŹNIE NA EMIGRACJI.

Xenia Jacoby

Zdjęcia Xenia i Bractwo Królowej Polski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*