Jean-Christophe Brisard, Lana Parshina Śmierć Hitlera w tajnych aktach KGB

Śmierć Hitlera w tajnych aktach KGB | Recenzja

Jean-Christophe Brisard, Lana Parshina Śmierć Hitlera w tajnych aktach KGB

Ósmego maja 1945 roku naziści skapitulowali. Hitler tydzień wcześniej popełnił samobójstwo w swoim berlińskim bunkrze. Zachodni alianci i Sowieci razem świętowali zwycięstwo. Taka w każdym razie jest wersja oficjalna. Istnieje jednak inna, bardziej skomplikowana, zagadkowa, i niepokojąca wersja, której szczegóły pozostają ukryte i strzeżone przez archiwistów.

Po siedemdziesięciu latach archiwa zaczynają się jednak otwierać i ujawniać największą zagadkę drugiej wojny światowej: co stało się z Hitlerem? Po dwóch latach trudnych negocjacji z rosyjskimi urzędnikami, Jean-Christophe Brisard i Lana Parshina uzyskali dostęp do poufnych dokumentów dotyczących niezwykłych poszukiwań ciała Hitlera prowadzonych przez radzieckie służby specjalne. Przesłuchania świadków ostatnich dni Fuhrera, plany bunkra, projektowana ucieczka, a przede wszystkim szczątki ludzkie: fragment czaszki z otworem po kuli, która go zabiła, część szczęki. Czy tuż po kapitulacji Niemiec Sowietom udało się zidentyfikować zwłoki Hitlera, mimo że zostały one spalone? Dlaczego Stalin chciał wmówić całemu światu, że niemiecki dyktator uciekł?

Na te i inne pytania starają się odpowiedzieć autorzy w publikacji Śmierć Hitlera w tajnych aktach KGB. Podejrzenia narastały i szerzyły się. Do dziś nie uwolniliśmy się od najbardziej nieprawdopodobnych pomysłów dotyczących losów Hitlera. Opierając się na nieznanych dotąd materiałach archiwalnych i wykorzystując najnowsze odkrycia naukowe, autorzy prowadzą fascynujące śledztwo, które rzuca nowe światło na ostatnie dni Hitlera.

Książka została podzielona na cztery części, w których przeplatają się relacje świadków tamtych dni oraz współczesne odkrycia w ogromnych i dalej nieopisanych archiwach Federacji Rosyjskiej. Czasami te relacje powtarzają się, bywają nużące.

Pomimo wielu źródeł traktować ją należy jako reportaż historyczny. Francusko-rosyjska para badaczy wciela się w rolę współczesnych detektywów szukających odpowiedzi na pytanie, co działo się z Hitlerem w bunkrze w przededniu zakończenia II wojny światowej. Czy rzeczywiście popełnił samobójstwo a jego ciało skremowano?

Książkę polecam pasjonatom spiskowych historii. Znajdą wiele argumentów, które krążą w świecie, na temat ucieczki przywódcy III Rzeszy. Jednak i ci, którzy wolą „twarde” źródła do odczytywania dziejów świata dadzą się porwać historii opowiadanej przez tych badaczy.

Wydawnictwo: Sonia Draga

Ocena recenzenta: 5/6

Piotr Burak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*