J. Walter, Snajper. Encyklopedia: broń, wyposażenie, ludzie
Wojny zawsze niosą za sobą wiele ofiar. W taktyce przyjęło się, że aby wygrać najlepiej wyeliminować wroga w 100%. Dla snajperów był to chleb powszechni podczas walk na frontach bitewnych. Jedni z nich stali się światowej klasy wyborowymi strzelcami, o innych historia milczy, gdzieś zaginęli w pomrokach dziejów.
Recenzowana książką stanowi przede wszystkim kompendium wiedzy o historii rozwoju wyposażenia snajperów z różnych armii świata na przestrzeni od XIX wieku do współczesności. Do atutów tej obszernej publikacji należy też opis różnych kampanii, czy chociażby odzieży i ekwipunku pomocniczego. Encyklopedyczne wydanie z jednej strony sprawia, że łatwo Czytelnik odnajdzie informacje o konkretnych rodzajach broni i snajperach, aczkolwiek podczas czytania ciągiem prawie czterysta stronicowej treści może co nieco znużyć się.
Pięknie wydana pozycja nakładem Wydawnictwa Vesper niewątpliwie budzi fascynację. Bogate archiwalne zdjęcia cieszą oko i są fajnym dopełnieniem, jednakże…Do mankamentów „Snajpera…” w moim mniemaniu należy poniekąd układ treści, gdzie alfabetyczny opis broni zlewa się z rubrykami snajperów, którzy zapisali się na kartach historii wojskowości swoimi rekordami celnych strzałów. Uważam, że wykaz snajperów powinien być ujęty dla przejrzystości w odrębny dział/część. Wśród wielkich w swym snajperskim rzemiośle wymienić można chociażby Wasilija Zajcowa czy Chrisa Kyle’a. Co prawda Autor zdecydował się na oznaczenie kolorami poszczególnych artykułów o uzbrojeniu, tematach specjalnych, postaciach i jednostkach. Jednak można rzec, że gdyby Autor pokusił się nie ujmować wiedzy w postaci encyklopedycznej, podział na części lub rozdziały ułatwiłyby przyswajanie wiedzy i ciekawostek.
Pod lupę wzięte zostały różne rodzaje broni. Każdy z nich został szczegółowo technicznie przedstawiony. W encyklopedii przedstawiono między innymi karabiny wyborowe jak PM (Precision Marksman), AW (Arctic Warfare) – używany między innymi przez funkcjonariuszy policji. Przedstawiony został karabin wz. 99 z celownikiem optycznym, jak i rosyjski kałasznikow. Nie sposób wymienić wszystkie. Autor omówił również karabiny sportowe dla strzelców wyborowych, przeciwpancerne oraz wielkokalibrowe.
Niewątpliwie recenzowana praca stanowi vademecum dla miłośników i znawców historii wojskowości i militariów. Precyzja opisów uzbrojenia budzi uznanie dla Autora. Uważam, że warto polecić recenzowaną książkę każdemu, kogo interesują militaria.
Wydawnictwo: Vesper
Ocena recenzenta: 4.5/6
Ewelina Kazienko