Sosnowiec otrzymał dofinansowanie na remont Zamku Sieleckiego

Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył niespełna 1,2 mln zł na adaptację pomieszczeń Zamku Sieleckiego na cele kulturalne. Remont w nieczynnym dotąd północnym skrzydle Zamku w Sosnowcu trwa już od listopada 2017 roku. Dzięki zamówionym przez miasto wartym łącznie 1,8 mln zł brutto pracom, placówka w której działa Sosnowieckie Centrum Sztuki, zyska większą przestrzeń.

Podczas prac ma być odtworzona drewniana klatka schodowa w skrzydle północnym. Planowana jest również modernizacja posadzek i parkietów w wybranych pomieszczeniach, odświeżenie ścian i sufitów w przeważającej części pomieszczeń, prace przy drzwiach, listwach przyściennych itp., montaż dwóch poziomych pochylni, modernizacja oświetlenia oraz docieplenie podłogi w pracowni na parterze.

Prace obejmują też odkrywki archeologiczne w wieży północnej, które przeprowadzone w latach 90. ubiegłego wieku pozwoliły lepiej poznać historię zamku. Teraz odkrywki zostaną oczyszczone, podobnie jak eksponująca je szklana podłoga ponad nimi – oświadczyła  Jolanta Skorus, dyrektor Zamku Sieleckiego

Na zewnątrz ma odbyć się remont drzwi zewnętrznych w skrzydle północnym, remont schodów wejściowych w trzech skrzydłach, remont balustrad, komina i zadaszenia dobudówki. Ponadto w otoczeniu zamku ma zostać wykonana opaska żwirowa, zakładane są budowa i remont ogrodzenia terenu, a także uporządkowanie zieleni. Wykonawca ma również dostarczyć wyposażanie elektroniczne.

Historia tego najstarszego i najcenniejszego zabytku Sosnowca sięga XV wieku. Zamek o charakterze obronnym powstał około roku 1620, wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Wówczas była to warownia czteroskrzydłowa, z basztami i otoczona fosą. W 1814 roku miała miejsce przebudowa przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Dziesięć lat później pożar zniszczył znaczną część zamku. W 1932 roku został jednak odbudowany.

W XIX wieku ówczesny właściciel, hrabia Jan Renard, otoczył go parkiem. W tym samym wieku dokonano również największych zmian w architekturze obiektu. Zostało usunięte skrzydło wschodnie z bramą wjazdową, przez co dzisiaj prezentuje się jako zamek na rzucie podkowy. Mimo licznych przebudowań zamek nie stracił  zabytkowego charakteru.  Potwierdzają to takie cechy jak ukształtowanie bryły, cztery narożne wieże, oraz ryzality na przedłużeniu skrzydeł bocznych. Od 1998 roku właścicielem Zamku Sieleckiego jest miasto Sosnowiec.

Źródło: twojezaglebie.pl

Fot.: domena publiczna

Kamil Janczarek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*