Spowiedź carycy Katarzyny II

Spowiedź carycy Katarzyny II | Recenzja

Christopher Macht, Spowiedź carycy Katarzyny II. Szczera rozmowa z miłośniczką romansów

Jeśli myślisz, że słyszałeś już wszystko o miłosnych ekscesach najbardziej znanej władczyni Rosji, to najnowsza książka Christophera Machta Cię zaskoczy. W kolejnej książce z serii „spowiedź”, Spowiedź carycy Katarzyny II, autor w dialogu między ostatnim królem Polski a Katarzyną II poruszył nie tylko najważniejsze, ale też najbardziej intrygujące momenty z życia wielkiej carycy.

Nie od dziś panuje przekonanie, że ostatni król Polski był kochankiem wielkiej władczyni Rosji – Katarzyny II. Macht nie tylko poruszył ten wątek, ale poszedł o wiele, wiele dalej. Ujął historię władczyni jako jej spowiedź właśnie ze… Stanisławem Augustem Poniatowskim.

Jej wieloletni kochanek miał zostać jej kronikarzem, który zadaje jej pytania i skrupulatnie notuje odpowiedzi. Nie owijają w bawełnę i rozmawiają o wszystkim: o dzieciństwie Katarzyny, jej relacjach z matką, ojcem, o jej ślubie z następcą tronu, o wielkiej polityce, miłości i seksie.

Zajrzyj też tu: Katarzyna II Wielka – seks, polityka i dzisiejsza Rosja

Christopher Macht jest niemieckim pisarzem polskiego pochodzenia. Urodził się w 1976 roku i mieszka w Brandenburgii z żoną, Polką. Napisał już kilka książek z serii „spowiedź”: Spowiedź Leonarda da Vinci, Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem, Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem, Spowiedź Himmlera. Szczera rozmowa z twórcą obozów koncentracyjnych. Teraz ukazała się kolejna książka z serii: Spowiedź carycy Katarzyny II. Szczera rozmowa z miłośniczką romansów.

W kilkunastu rozdziałach autor w lekkim tonie poruszył wiele kwestii związanych z życiem Katarzyny II, również tych, wobec których do dziś rodzą się pytania i wątpliwości. We wszystkich wątkach uczestniczy późniejszy król Polski – Stanisław August Poniatowski – bezpośrednio lub tylko w roli słuchacza-kronikarza.

Autor wprowadza czytelnika w swoją opowieść historyjką o tym, w jaki sposób, wybierając się do Petersburga, udało mu się dotrzeć do szczegółów dotyczących życia Katarzyny Wielkiej. Następnie w kolejnych rozdziałach przedstawił rozmowy Stanisława Augusta z Katarzyną, która poprosiła go, by został jej prywatnym kronikarzem:

Jaśnie wielmożny panie Stanisławie. Wiem, żeś jest – a możeś już tylko był? – sekretarzem brytyjskiego ambasadora… Jednakże chciałabym cię prosić, byśmy urozmaicili nieco nasze schadzki. Niech nie tylko kończą się one namiętną miłością i rozkoszą, ale niechaj one będą stanowić przyczynek do czegoś więcej. Katarzyna zawiesiła głos, chcąc podnieść stopień zainteresowania kochanka. – Chciałabym, byś był mym osobistym kronikarzem i spowiednikiem w jednej osobie. Czy by ci to nie urągało?

I tak, w książce Machta Stanisław został powiernikiem Katarzyny, która chciała zadbać o to, by ich rozmowy ukazały jej historie potomnym: zadbamy o to, by nasze rozmowy pojawiły się w świetle publicznym, dopiero gdy każde z nas znajdzie się w piachu, nasze dusze odejdą do nieba, a co więcej, od tego czasu upłynie minimum dwieście lat, by nasze ciała zdążyły ostygnąć na dobre od ziemskiego życia.

W swobodnych rozmowach przerywanych miłosnymi igraszkami, Stanisław i Katarzyna poruszyli m.in. kwestię ich pierwszego spotkania, początku ich romansu i tego, jak rozkwitał i czym był przerywany, a nawet jak przyszły król Polski stracił dziewictwo. Rozmawiali o tym, kiedy i gdzie urodziła się Katarzyna, gdzie się wychowywała, jak spędziła dzieciństwo, jak trudne były jej relację z matką, która wyjechała razem z nią do Rosji, gdzie Katarzyna (wówczas jeszcze Zofia), miała zostać żoną następcy carskiego tronu, i o tym, jak doszło do tego, że caryca Elżbieta wypędziła ją z Rosji.

W międzyczasie Katarzyna opisuje, jak wyglądały podróże, bale i zwyczaje na rosyjskich salonach, wplatając przy tym wiele historyjek związanych z carycą Elżbietą. A także jak wyglądały ich relacje na przestrzeni lat – zanim Katarzyna została żoną przybranego syna Elżbiety, gdy była już żona następcy tronu i gdy została matką kolejnego następcy tronu.

W kolejnych tematach rozprawiają o skandalach na carskim dworze, o zdradach, spiskach, manipulacjach. Poświęcili też wiele miejsca na tematy związane z mężem Katarzyny, ich relacji i tym, jak właściwie wyglądało ich „małżeństwo” oraz czy ich potomek, to faktycznie prawowity dziedzic. Otwiera to bowiem kolejne wątki: romansów Katarzyny II.

Ale właściwie nie tylko, ponieważ caryca nie była jedyną na dworze, która oddawała się rozpuście i nie była wierna małżonkowi. On też nie był jej wierny, a jego przybrana matka sama oddawała się beztroskim zabawom w szerokim gronie, które jej syn pozwalał sobie podglądać.

Nie brak też nawiązań do Bursztynowej Komnaty, w której oddawali się przyjemnością kochankowie i pokoju rozkoszy, który miał być pełen fallicznych przedmiotów, nie tylko służących jako zabawki, ale także jako nogi od stołu.

W końcu przyszła też pora na wyjaśnienia, dlaczego to Stanisław został usytuowany jako król Polski przez Katarzynę i dlaczego wybrała właśnie jego. Ale zanim do tego doszło, Katarzyna sama przejęła tron – pozbawiła go swojego męża, który wkrótce potem został zamordowany.

Te i wiele innych kwestii poruszył Macht w swojej książce. Napisał ją lekko i momentami w zabawnym, a wręcz frywolnym stylu. Książka jest odpowiednia dla każdego, kto potrafi podejść z dystansem do ciekawostek historycznych.

Spowiedź carycy Katarzyny II

Autor książki: Macht Christopher

Cena: 26,79

Dane szczegółowe:

Tytuł: Spowiedź carycy Katarzyny II
Autor: Macht Christopher
Wydawnictwo: Wydawnictwo Bellona
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 300
Numer wydania: I
Data premiery: 2023-04-12
Rok wydania: 2023
Forma: książka

Comments are closed.