Na Eubei pracownicy budowlani odkryli starożytną mozaikę przedstawiającą dwóch satyrów
Starożytna grecka mozaika z satyrami została odkryta podczas prac budowlanych w Eretrii na wyspie Eubea. Pracownicy odkryli starożytną mozaikę przedstawiającą dwóch nagich satyrów. Mozaika najprawdopodobniej pochodzi z IV w. p.n.e.. Badacze przypuszczają, że była ona częścią domu znajdującego się w centrum starożytnej Eretrii.
Starożytna grecka mozaika z satyrami. Zaskakujące odkrycie
Na greckiej wyspie Eubea, podczas instalacji nowego wodociągu, pracownicy odkryli część domu pochodzącego z późnego okresu klasycznego. Jednym ze znalezisk jest mozaika przedstawiająca dwóch, nagich satyrów. Mozaika została odkryta na terenie Eretrii, która w starożytności była jedną z osad na Eubei. Naukowcy datują ją na IV w. p.n.e.
Mozaika jest jednym z wielu odkryć w okolicy. Budynek, o którym mowa, znajduje się w sercu starożytnego miasta, w pobliżu sanktuarium Apollina Dafniforosa, “Kwater Amfor Panatenajskich” i „Domu Mozaik”, gdzie w przeszłości badano domy z IV wieku p.n.e., w wielu przypadkach ozdobione wyszukanymi kamyczkowymi mozaikowymi podłogami.
– poinformowało Greckie Ministerstwo Kultury.
Mozaikowa podłoga odkrytego pomieszczenia zrobiona jest z naturalnych kamyków, zaś w jej centrum znajduje się medal o średnicy 1,13 m przedstawiający dwie postacie mitologicznych satyrów z rogami, ogonami oraz spiczastymi uszami. Między postaciami jest różnica wieku – jeden z satyrów jest młodszy oraz gra na flecie, zaś starszy stoi w lekkim rozkroku i otwartymi ramionami, najprawdopodobniej tańcząc.
Tajemnicze postacie
W mitologii greckiej, satyrowie byli postaciami z orszaku Dionizosa, boga dzikiej przyrody, wina oraz teatru. Przedstawiani byli jako konie z ludzkim tułowiem, bądź jak ludzi z koźlimi nogami. Satyrów utożsamiano z dzikością, seksualnością oraz tańcem.
Według Greckiego Ministerstwa Kultury, odkryte pomieszczenie można zidentyfikować jako przestrzeń, w której odbywały się spotkania i przyjęcia, zaś przedstawienie artystyczne radosnych satyrów może być związany z sposobem użytkowania odkrytej przestrzeni – na organizowanie uroczystości w domu.
Greckie Ministerstwo Kultury informuje nas o dalszych losach odkrytego domu: Po opuszczeniu, w pierwszych wiekach chrześcijańskich (V-VI w. n.e.), miejsce było wykorzystywane jako cmentarz, co można wywnioskować po identyfikacji pięciu grobowców (4 z dachami ceramicznymi i 1 prostym dołem), które zostały wykopane wewnątrz nasypu pomieszczenia i w niektórych przypadkach wtargnęły i naruszyły podłogę, a także pięciu innych grobowców (4 z dachami krytymi dachówką i 1 prostym dołem) z tego samego okresu na południe (na zewnątrz) pomieszczenia.
Podobne podłogi z mozaiki zostały odkryte w “Domu Mozaik”, gdzie ich pochodzenie zostało oszacowane na połowę IV w. p.n.e.
Bibliografia:
- ΥΠΠΟ: Αποκάλυψη βοτσαλωτού ψηφιδωτού δαπέδου με παράσταση Σατύρων στην Ερέτρια, Greckie Ministerstwo Kultury [dostęp: 08.08.2024].
- Nalewicki J., Ancient Greek mosaic depicting two naked satyrs unearthed during construction project, Live Science [dostęp: 08.08.2024].
- Wright I., 2,400-year-old pebbled floor — depicting naked figures — discovered in Greece, Miami Herald [dostęp: 08.08.2024].
- Koutoupis P., Rare pebbled mosaic featuring naked satyrs discovered by archaeologists, Digging Up The Past [dostęp: 08.08.2024].
- Grimal P., “Satyrowie”, Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Wrocław 1997, str. 317-318.
Fot. Mozaika odkryta w Eretrii przedstawiająca dwóch satyrów. Źródło: Greckie Ministerstwo Kultury