starożytna winiarnia we Francji

Starożytna winiarnia z I wieku odkryta we Francji

We Francji odnaleziono starożytną winiarnię sprzed 1900 lat

Starożytna winiarnia została odkryta przez archeologów w Laveyron we Francji. Produkowano tam prawdopodobnie vinum picatum. Odkryli oni także na ślady dodatkowych budynków pochodzących z I wieku p.n.e.

Stanowisko archeologiczne zostało odkryte w ramach zalecanych prewencyjnych działań archeologicznych i pod kontrolą państwa (Drac Auvergne – Rhône-Alpes, Regional Archaeology Service). Wykopy rozpoczęły się w maju 2023 roku i potrwają do stycznia 2024 roku.

Na brzegu malowniczej rzeki w południowej Francji znajdowała się kolekcja starożytnych ruin. Zasypana piwnica i puste baseny – to pozostało z winnicy z czasów rzymskich. Zrujnowana starożytna winiarnia w Laveyron została odkryta podczas wykopalisk, jak poinformował francuski Narodowy Instytut Prewencyjnych Badań Archeologicznych (Inrap) w komunikacie prasowym z 30 listopada.

Laveyron leży nad rzeką Rodan i około 300 mil na południowy wschód od Paryża.

Starożytna winiarnia została zbudowana w I wieku n.e. i prawdopodobnie produkowała napoje dla starożytnych Rzymian – vinum picatum, jak twierdzą archeolodzy. Imperium Rzymskie podbiło dzisiejszą Francję, znaną wówczas jako Galia, w 53 roku p.n.e. Region pozostawał pod panowaniem rzymskim aż do początku VI wieku.

Licząca 1900 lat winiarnia miała centralną platformę, na której tłoczono winogrona. Po obu stronach platformy archeolodzy znaleźli baseny, w których zbierano sok winogronowy. Baseny były z kolei połączone z dwoma większymi pomieszczeniami, które archeolodzy zidentyfikowali jako piwnice. Duża część muru nadal tam stoi. Konstrukcja sprawia wrażenie wykonanej ze starannie ułożonych, prostokątnych cegieł.

Archeolodzy twierdzą, że wykopaliska odkryły również trzypokojowy budynek, który prawdopodobnie był używany do produkcji wina. Odkryto również odciski kilku dużych dzbanów, zwykle używanych do przechowywania wina lub oliwy z oliwek.

Archeolodzy nie sprecyzowali, kiedy i dlaczego winnica mogła zostać opuszczona. Wykopaliska natrafiły również na ślady kilku starszych budynków, datowanych na I wiek p.n.e. Ich funkcja pozostaje nieznana, ale pobliska hałda śmieci z tego samego okresu ujawniła fragmenty ceramiki, w tym duże dzbany używane do wina i oliwy z oliwek. Całość prawdopodobnie otoczona była przekopem, być może z palisadą.


Źródło:

  • INRAP

Fot. INRAP

Comments are closed.