Stowarzyszenie Jodła – Aby podsycać pamięć o naszej historii

Pomysł powołania Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA” w Kielcach zrodził się po to, by każdej współczesnej osobie zainteresowanej naszą przeszłością przybliżyć historię naszej Ojczyzny. Organizacja ta odwołuje się do tradycji: Legionów Józefa Piłsudskiego, czyli do wszystkich wydarzeń związanych z wojskowością II Rzeczpospolitej, działalnością Armii Krajowej z czasów II wojny światowej, jak również Podziemia Niepodległościowego po 1944 roku.

Pokaz żywej historii

Członkowie Stowarzyszenia Jodła sukcesywnie organizują widowiska historyczne upamiętniające znaczące wydarzenia militarne, a także szykują prezentacje dotyczące naszej narodowej przeszłości. Członkowie tego stowarzyszenia wcielają się też w role konkretnych postaci historycznych i naszych bohaterów narodowych.

Gdy serce ułana wyłożyć na dłoń…..

W Stowarzyszeniu Jodła działa też grupa kawalerii, grupa motoryzacyjna, patrol sanitarny i oczywiście ci, którzy wcielają się we wrogie armie. Celem członków Jodły jest wykorzystanie własnego potencjału do zrekonstruowania, „żywych lekcji patriotyzmu i historii”.

Ostatnie wydarzenie

Bohaterem ostatniej rekonstrukcji historycznej, którą zainscenizowało Stowarzyszenie Jodła, był 27 Pułk Ułanów. Rekonstrukcja ta miała charakter plenerowego Pikniku Historycznego, który miał miejsce u podnóża Zamku w Chęcinach. Jednostka ta podczas kampanii obronnej 1939 roku walczyła daleko od ziemi świętokrzyskiej. W ramach Armii Krajowej została odtworzona na terenie Okręgu Nowogródek, jednak wojenne losy sprawiły, że żołnierze tego pułku wzięli udział w Powstaniu Warszawskim.

Wszyscy ci, którym bliska jest historia naszego narodu zrozumieją, że w Stowarzyszeniu Jodła działają miłośnicy tego co drogie jest każdemu polskiemu sercu.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*