Syberyjski Tutenchamon

Naukowcy zrekonstruowali twarze scytyjskiego władcy i jego konkubiny przy pomocy dwóch gnijących czaszek liczących ponad 2600 lat.

Grobowiec znany jako Arzhan-2 (Arżan-2) znajduje się w rosyjskiej Republice Tuwa położonej w południowej Syberii. Pochówku dokonano ok 2600 lat temu. Parę pochowano w drewnianej komorze w centralnej części kopca o szerokości ok. 80 metrów.

Komora królewska pokryta dwoma warstwami modrzewiowych bali została zbudowana w formie bunkra. Umiejscowiono ją wewnątrz drugiej komory o identycznej konstrukcji. Natomiast ściany wewnątrz grobowca pokryto filcowymi dywanami. Ciała monarchy i jego towarzyszki ułożono na  podłodze prawdopodobnie także wyłożonej filcem.

Obie czaszki pary arystokratów były oderwane od ciał, gdyż jak się przypuszcza, głowy złożono na poduszkach, które z upływem czasu uległy rozkładowi. Króla pochowano z naszyjnikiem wykonanym z czystego złota pokrytym na całej powierzchni rzeźbami zwierząt. Odzież wierzchnią władcy zdobiły tysiące małych figurek panter, wszystkie o długości 2-3 centymetrów. Zamocowane w pionowych rzędach, tworzących także na plecach motywy przypominające skrzydła.

Strój kobiety był przyozdobiony turkusowymi koralikami, złotymi naszywkami oraz przypinkami, miniaturowym złotym kociołkiem, złotą bransoletą i torbą z kosmetykami.

W celu odtworzenia wizerunku „syberyjskiego Tutenchamona” i jego królowej wykorzystano pozostałości czaszek scytyjskich arystokratów odnalezionych w 1997 r. Odkrycie badano w latach 2001-2003 przez rosyjsko-niemiecką ekspedycję. Dwa zespoły naukowców poświęciły kilka miesięcy na stworzenie trójwymiarowych modeli czaszek. W procesie rekonstrukcji wykorzystano skanowanie laserowe oraz fotogrametrię.

Największym wyzwaniem była rekonstrukcja podobizny mężczyzny. W tym przypadku zachowała się mniej niż połowa czaszki. Część obejmująca obszar mózgu nie sprawiła tak dużego problemu, jak część twarzowa, a w kurhanie nie znaleziono brakujących elementów.

Szczątki kobiety należały prawdopodobnie do jednej z konkubin władcy. Według domniemywań naukowców kobietę poświęcono, aby mogła towarzyszyć mężczyźnie po śmierci.

Po zrekonstruowaniu czaszek naukowcy przygotowali popiersia, które wykonano z gliny rzeźbiarskiej oraz twardej pianki poliuretanowej.

Ponadto z grobowca wydobyto ponad 9300 złotych ozdób o łącznej wadze ponad 20 kilogramów – kolczyków, koraliki, wisiorki, którymi ozdobiono oba ciała. Wszystkie przedmioty wykonano w stylu sztuki scytyjskiej (animistyczna ornamentyka zwierzęca).

W kurhanie znaleziono także szczątki 33 osób, pięciorga dzieci oraz 14 koni ozdobionych brązem, złotem i żelazem (każdy z innego stada). Według przypuszczeń naukowców ludzie i zwierzęta zostali złożeni w ofierze, by towarzyszyć władcy po śmierci.

Fotografie przedstawiające znalezisko można zobaczyć na stronie Syberian Times, link poniżej: https://siberiantimes.com/other/others/news/faces-of-siberian-tutankhamun-and-his-queen-buried-in-tuva-some-2600-years-ago-reconstructed-by-science/

Źródła: whatnext.pl, dailymail.co.uk, siberiantimes.com

Marcin Marszałek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*