Tegoroczne renowacje białostockich zabytków

Białostoccy radni dokonali podziału środków na tegoroczną renowację zabytków. Wśród obiektów, które co roku znajdują się na liście remontowanych pojawiły się również mniejsze, równie ciekawe obiekty.

Tradycyjnie już znaczna część środków trafiła na remont katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz parafia św. Rocha, gdzie od lat kontynuowane są prace remontowe. Na liście znalazł się również Pałacyk Beckera przy ul. Świętojańskiej. Dziś pałacyk należy do właściciela Hotelu 'Leśny’, Anatola Timoszuka. Nowy właściciel chciałby stworzyć wewnątrz hotel lub mieszkania. Na razie jednak porządkuje pałacyk z zewnątrz. Przy wsparciu kwotą 163,1 tys. zł ma odtworzyć m.in. detale, naprawić pokrycie dachu wykonane z łupka kamiennego (to chyba jedyny obiekt w mieście, który ma taki dach i jedne z nielicznych w regionie), zakonserwować okna a także wykonać rynny i rury spustowe. Prace remontowe przeprowadzi również Uniwersytet Medyczny, który w tym roku ma zająć się remontem dachu na Pałacu Branickich. Pieniądze z magistratu trafiły również do Zakładu Doskonalenia Zawodowego, zajmującego zbudowaną w 1890 roku kamienicę Kantorowiczów przy ul. Sienkiewicza. Radni przyznali środki także Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej Samodzielnemu Publicznemu Zakładow Opieki Zdrowotnej, którego siedziba znajduje się w kamienicy przy Lipowej 47 z lat 30. XX wieku. Budynek dostanie nową elewację, nowe pokrycie dachowe oraz rynny. Remont elewacji przejdzie również kamienica przy ulicy Warszawskiej 20 i Ciepłej 1. Resztę środków otrzyma Muzeum Archikatedralne. Muzealnicy przeznaczą ok. 24 tys. zł na renowację dwóch ornatów ufundowanych przez Jana Klemensa Branickiego.

Źródło: bialystok.wyborcza.pl

Fot. Szkic parku Branickich autorstwa Pierre Ricaud de Tirregaille z widokiem na pałac – rycina z 1752 roku. Fot. Wikipedia Commons.

Piotr Rapiński

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*