Teraz jesteście Niemcami

17 października 2018 roku do księgarń trafiła pozycja pt. „Teraz jesteście Niemcami”. Książka powstała w wyniku akcji „Zrabowane dzieci”, prowadzonej przez redakcje Fakty portalu Interia oraz stacji Deutsche Welle. Tytuł ukaże się nakładem krakowskiego Wydawnictwa M. Książka została objęta przez nasz portal patronatem medialnym. 

Książka „Teraz jesteście Niemcami” to wynik międzynarodowej akcji „Zrabowane dzieci”, prowadzonej przez dziennikarzy Interii i Deutsche Welle. Na początku września ubiegłego roku połączone siły obu redakcji, we współpracy z instytucjami, archiwami i fundacjami, rozpoczęły publikację zebranych w ciągu trwających wiele miesięcy poszukiwań i analiz dokumentów historii dzieci, które podczas II wojny światowej zostały przymusowo wywiezione do Niemiec i poddane germanizacji. Redakcje poszukiwały nie tylko ofiar, ale również osób, które w jakikolwiek sposób zetknęły się z procederem, prowadzonym przez hitlerowskiego okupanta, a więc żyjących krewnych zrabowanych dzieci oraz świadków tych dramatycznych wydarzeń.

Niemcy w czasie II wojny światowej zorganizowali skutecznie działający, wielopoziomowy aparat germanizacyjny. Instytucje, które zajmowały się grabieżą i zniemczaniem, przeprowadzały badania rasowe, a wyselekcjonowanym w tym procesie dzieciom zmieniano imiona, nazwiska i daty urodzenia, by zatrzeć ślady. Odpowiednio przygotowane, spełniające kryteria dzieci, wysyłano do niemieckich rodzin. Polscy historycy szacują, że takich przypadków było 200 tysięcy, niemieccy – choć są wyjątki – mówią o 50 tysiącach. Temat został zamieciony pod dywan na blisko 70 lat. Dziś mierzymy się ze wstrząsającymi historiami osób, które przeżyły życie, nie znając swojej tożsamości – mówi Ewelina Karpińska-Morek, kierownik serwisu Fakty w portalu Interia.pl.

W efekcie pracy dziennikarzy przy „Zrabowanych dzieciach” zebrano wiele wartościowych informacji, które w postaci reportaży, wywiadów z ofiarami oraz ich rodzinami, wspomnień świadków wydarzeń, pogłębionej analizy dokumentów źródłowych oraz rozmów z ekspertami publikowano na stronach Interii oraz Deutsche Welle.

Książka „Teraz jesteście Niemcami”, która do sprzedaży trafi 17 października 2018 roku, zawiera zupełnie nowe, niepublikowane dotąd reportaże i wywiady, a także wyselekcjonowane spośród dostępnych tylko w wersji online artykuły realizowane w ramach akcji „Zrabowane dzieci”.

O autorach:

Ewelina Karpińska-Morek – absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, od 2006 roku związana z Interią. Laureatka Polsko-Niemieckiej Nagrody im. T. Mazowieckiego za tekst „Z niej już jest Niemka”, wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za publikację „150 kobiet z Auschwitz. Czarna transakcja farmaceutycznego giganta”. W pracy zawodowej ceni w szczególny sposób spotkania ze świadkami historii.

Agnieszka Waś-Turecka – dziennikarka Interii, na co dzień zajmuje się tematami związanymi z Unią Europejską i migracją, autorka projektu „Sycylia. Interia na granicy UE”, korespondentka ze Strasburga i Brukseli

Monika Sieradzka – od 2016 roku jest warszawską korespondentką Deutsche Welle. Zajmuje się relacjami polsko-niemieckimi, od lat robi także reportaże o tematyce historycznej. W latach 1994 – 2015 pracowała w TVP jako reporterka i wydawca Wiadomości, korespondentka w Szwecji oraz szefowa Redakcji Publicystyki TVP 2. Współtworzyła Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu oraz magazyn „Reporter Polski” w TVP (2011-2015). Autorka filmów dokumentalnych dla TVP, BBC, ARD, ZDF. Nominowana do Grand Press (2011).

Artur Wróblewski – ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w redakcji portalu Interia. Wykonując zawód dziennikarza jest w stanie poświęcić się największej pasji – historii.

Tomasz Majta – jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i doktorantem na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Aktualnie zajmuje się wybranymi zagadnieniami z zakresu historii Europy Środkowej. Publikował na łamach kilku czasopism naukowych i popularnych oraz w portalu Interia. Z wykształcenia filolog polski, z zamiłowania badacz języków i poszukiwacz ciekawostek.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*