Trudna droga do pokoju na linii Rosja-Japonia

Kwestia zawarcia traktatu pokojowego pomiędzy Japonią a Rosją budzi wiele pytań i wzbudza zainteresowanie medialne.

Po zakończeniu II wojny światowej oba kraje nie podpisały traktatów pokojowych z racji trwającego wówczas sporu o Wyspy Kurylskie. Do negocjacji powrócono.

Premier Japonii Shinzo Abeg zwrócił się z apelem do Władimira Putina podczas Wschodniego Forum Gospodarczego we Władywostoku o zawarcie umowy, która zakończyłaby spór między oba państwami.  Premier Rosji zareagował następująco:

„Są kwestie o charakterze wojskowym, obronny, kwestie bezpieczeństwa i powinniśmy tu uwzględnić również stanowisko państw trzecich i zobowiązania Japonii wobec krajów trzecich, w tym wobec Stanów Zjednoczonych”.

Putin ponadto dodał, że wierzy w szczere intencje premiera Abego, ale chłodno ocenił możliwość umieszczenia amerykańskich pocisków rakietowych na terenie Japonii.

„Rozumiemy, że zostanie to zrobione pod pretekstem likwidowania zagrożenia ze strony Korei Północnej, ale i dla nas tworzy to pewne i istotne problemy”, stwierdził na sesji plenarnej. Podkreślił, że swoim zasięgiem stanowią one zagrożenie dla państwa rosyjskiego.

Źródło: belsat.eu
Fot. Alexander Nemenov/Pool via REUTERS

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*