Trwają poszukiwania pałacu kultury minojskiej z XVII wieku p.n.e.

Naukowcy pochodzący z kraju Beneluxu badają pozostałości pałacu minojskiego na Krecie. Trwają badania na temat najstarszej kultury pochodzącej z epoki brązu.

Wywodzący się z katolickiego uniwersytetu w Louvain archeolodzy współpracują z greckim Urzędem Starożytności Lasiti oraz instytutem archeologicznym Szkoły Belgijskiej w Atenach. Grupa naukowców pracuje na terenie kompleksu pałacowego na największej wyspie Grecji. Sam pałac pochodzi z okresu tzw. „mniejszych pałaców” datowanych na okres 1700 roku przed naszą erą do 1 400 roku przed naszą erą. Kultura minojska wywodzi się z Krety i rozwijała się tam w okresie od 3 000 lat przed naszą erą do roku 1 100 także przed naszą erą.

Ze wstępnych badań archeologowie datują pałac na wiek XVII przed narodzinami Chrystusa. Mieszkańcy byli zmuszeni opuścić swoje domostwo z powodów naturalnych – erupcją wulkanu w 1613 roku przed naszą erą. Na dziedzińcu odkryto popiół wulkaniczny, a po oczyszczeniu można było określić jaka duża byłą ta budowla. Liczyła bowiem sobie 33 metry długości oraz 16,5 szerokości.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot.: domena publiczna

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*