Tysiącletni sarkofag otwarty w Niemczech

W Moguncji międzynarodowy zespół archeologów i specjalistów innych dziedzin otworzył ponad tysiącletni sarkofag zawierający ludzkie szczątki zlokalizowany w kościele St. Johannis (St. John’s).

Otwarcie grobowca poprzedziły wielomiesięczne przygotowanie licznej ekipy badaczy. Doprowadziły one jednak do niebywałego odkrycia archeologicznego. Dzięki skomplikowanemu systemowi dźwigni, niemalże bezszkodowo uniesiono niemal tonową pokrywę sarkofagu, w którym spoczywają niezidentyfikowane na razie zwłoki. Niestety ich identyfikacja jest mocno utrudniona przez pokrycie szczątków warstwą wapna palonego, co niemal doszczętnie zniszczyło tkanki nadające się do zbadania. W grobowcu naukowcy nie znaleźli nawet zębów.

Oprócz ości w środku archeolodzy odnaleźli też szczątki tkanin i pozostałości czegoś, co kształtem przypomina stosowane w średniowieczu kapelusze biskupie. Zdaje się to uprawdopodabniać teorią, iż w grobowcu złożono ciało Erkanbalda, arcybiskupa Moguncji, który zmarł w 1021 roku. Szczegółowe badania w tym datowani radiowęglowe i badania próbek DNA nadal trwają.

Źródło: dw.com

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*