W Cusco odkryto starożytne obserwatorium astronomiczne

Wykopaliska na stanowisku archeologicznym Espiritu Pampa w południowym regionie Cusco doprowadziły do odkrycia starożytnego obserwatorium astronomicznego, masywnych kamiennych murów, a także ceramiki i innych dowodów obecności prelatynoskich kultur Wari i Inków. Odkrycie zostało potwierdzone przez Państwową Dyrekcję ds. Zdecentralizowanej Kultury w Cusco (DDCC) odpowiedzialną za badania.

Główny archeolog Javier Fonseca podzielił się szczegółami dotyczącymi kamiennych ścian, które stanowią część potężnej świątyni w kształcie litery D. Według ekspertów odkryta budowla architekonicznie nawiązuje do starożytnej kultury Wari, społeczeństwa, które rozkwitło w południowo – andyjskim regionie Ayacucho i rozciągało się nad lasem deszczowym Cusco. Mniejsza – w kształcie litery D – struktura znajdowała się w centrum świątyni, która z uwagi na symboliczne położenie uważana była za obserwatorium astronomiczne, w którym odbywały  się rytualno – magiczne obrzędy ludu Wari.

Archeolodzy odkryli również w świątyni dwie przestrzenie zbudowane z małych kamieni. W pierwszej znaleziono szczątki jakiegoś lokalnego zwierzęcia a także dwie gliniane butelki charakterystyczne dla kultury Wari. W drugiej przestrzeni znaleziono srebrną płytę skrzyniową  i srebrną koronę lub coś przypominającego nakrycie głowy. Jedna z butelek ma ludzką twarz  z dużymi oczami, nosem i ustami. Nad głową postaci namalowano koronę – symbol przypisywany elicie rządzącej ludu Wari. Badacze natrafili także na ślady architektury Inków z kwadratowymi i prostokątnymi strukturami obok świątyni. W jednej ze struktur znaleziono inkaskie szpilki, srebrne igły i obrzędową ceramikę. Znalezione przedmioty zostaną poddane zabiegom konserwatorskim.

Kultura Wari stanowiła cywilizację przedinkaską, rozwijającą się w regionie Andów środkowych i południowych oraz u wybrzeża dzisiejszego Peru w latach 500 – 1000 n.e. Ruiny dawnej stolicy Wari znajdują się niedaleko obecnego miasta Ayacucho, w miejscowości Huari.

Źródło: andina.com.pe

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*