W jeziorze Mendota odnaleziono dłubankę sprzed 1200 lat

Amerykańscy nurkowie podczas wypadu nad jezioro przypadkowo natrafili na czółno sprzed 1200 lat. Z wód jeziora Mendota wydobyto już dłubankę, która wkrótce trafi na wystawy muzealne.

Pewnego czerwcowego dnia Tamara Thomsen i Mallory Dragt, którzy na co dzień pracują w centrum nurkowym Diversions Scuba wybrali się wspólnie nad jezioro Mendota w stanie Wisconsin. Wyposażeni byli w suche skafandry i skutery nurkowe DPV. Z takim sprzętem wyruszyli pod wodę nie spodziewając się jakichś szczególnych rezultatów. Natomiast na pewno nie spodziewali się, że trafią na dłubankę sprzed dwunastu stuleci. Podczas eksploracji dna jeziora oboje zauważyli pod wodą coś nietypowego. Długo zastanawiali się, z czym mają do czynienia. Uznali, że to coś czemu warto przyjrzeć się bliżej.

Po krótkich wstępnych oględzinach Tamara Thomsen słusznie uznała, że obiekt to coś więcej niż zwykła belka drzewna. Jej domysły potwierdziły testy wykonane kilka tygodni później. Badanie izotopem węgla potwierdziło, że dłubanka o długości 4,5 m szacunkowo ma 1200 lat.

Zabytkowa dłubanka okazała się najstarszą, jaką archeolodzy odkryli kiedykolwiek w Wisconsin. Czółno wykonane z pojedynczego pnia drzewa było dziełem rdzennych mieszkańców, którzy zamieszkiwali ten obszar Ameryki Północnej. Oczywiście grupa archeologów badających później obiekt uznała, że zabytek nie może pozostać pod wodą. Jego wydobycie z udziałem nurków zorganizowali członkowie Towarzystwa Historycznego Wisconsin. Podniesienie czółna z dna było wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności, a drogę dłubanki na brzeg obserwowały tłumy gapiów.

Z informacji, jakich udzieliły prasie osoby zaangażowane w wydobycie czółna, że najwcześniej trafi ona na ekspozycję za około dwa lata. Zanim będą mogli podziwiać ją goście muzeum, najpierw przejdzie długą drogę w pracowni konserwatorskiej. Specjaliści w tej dziedzinie wykonają szereg żmudnych procesów, które zabezpieczą dłubankę przed zniszczeniem.

Źródło:divers24.pl

Fot. Wisconsin Historical Society

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*