W Krakowie zostanie wybudowane nowoczesne Archiwum Narodowe

8 czerwca 2018 roku zostanie podpisany akt erekcyjny oraz wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Archiwum Narodowego w Krakowie.

Nowa budynek Archiwum powstanie na działce położonej przy ul. Rakowickiej 22 w Krakowie, która została przekazana Archiwum w 2013 r. przez Agencję Mienia Wojskowego. Teren znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji, w niewielkiej odległości od Dworca Głównego PKP w Krakowie.

Inwestycja ma na celu zapewnienie bezpiecznych warunków do przechowywania archiwaliów wchodzących w skład narodowego zasobu archiwalnego poprzez wybudowanie i wyposażenie nowoczesnego budynku.

Obiekt ma spełniać najwyższe standardy i pozwoli pomieścić dotychczasowy zasób oraz napływającą dokumentację. Budynek będzie miał ok. 14 tys. m2 powierzchni użytkowej. Na 8 kondygnacjach znajdą się pomieszczenia biurowe oraz magazynowe, które pomieszczą 70 tys. mb akt. Archiwum ma być wyposażony w najnowszy system przeciwpożarowy oraz wentylacyjny.

W budynku ma się również znaleźć najnowocześniejsza w Polsce pracownia konserwacji materiałów archiwalnych jak i również Zapasowe Repozytorium Cyfrowe Archiwów Państwowych, w którym będzie przechowywać cyfrowe reprodukcje materiałów archiwalnych ze wszystkich archiwów państwowych i innych instytucji.

Ta inwestycja jest niezbędna, gdyż dotychczasowe Archiwum znajduje się w 5 budynkach usytuowanych na terenie całego Krakowa. Koszt inwestycji szacowny jest na 123 mln zł i będzie pokryty z budżetu państwa.

Andrzej Włusek 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*