Zamek Sielecki w Sosnowcu przejdzie remont

Remont i adaptacja nieczynnego dotąd północnego skrzydła zamku ma potrwać do listopada tego roku. Prace są warte 1,8 mln zł.

Zamek Sielecki ma zyskać większą przestrzeń. O przetargu i podpisaniu umowy poinformował prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Remont ma objąć skrzydło północne wraz z basztą, przystosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, wykonanie oświetlenia wewnętrznego, opasek żwirowych wokół budynku, odtworzenie drewnianej klatki schodowej, modernizację posadzek i parkietów w poszczególnych pomieszczeniach, odświeżenie ścian i sufitów, docieplanie podłogi w pracowni na parterze, naprawa balustrad, komina, zadaszenia dobudówki. Wykonawca ma także dostarczyć ekrany elektryczne do projekcji.

Historia tego zabytku sięga średniowiecza. W XV-wiecznych dokumentach odnotowano istniejące tu fortalicjum. Nowy zamek obronny powstał około 1620 roku i został wybudowany przez Sebastiana Minora z Przybysławic. Zamek był wówczas otoczony fosą. W 1814 roku został przebudowany przez Ludwika Anhalta Koethena z Pszczyny. Wskutek pożaru uległ zniszczeniu dziesięć lat później. W 1832 go odbudowano. W 1998 został przejęty przez miasto.

Źródło: twojezaglebie.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*