W poszukiwaniu dowodów na historyczność zmartwychwstania Jezusa

W poszukiwaniu dowodów na historyczność zmartwychwstania Jezusa. Od ponad 2 tysięcy lat trwa dyskusja dotycząca tego, czy Jezus Chrystus zmartwychwstał. Wydarzeniem, które jest oczywiste dla każdego chrześcijanina, zajmują się także naukowcy. Ostatnim powodem do wejścia w polemikę między wierzącymi, a ateistami jest premiera filmu „The case of Christ”.

Produkcja powstała na motywach książki autorstwa Lee Strobela – The Case for Christ: A Journalist’s Personal Investigation of the Evidence for Jesus. Autor, dziennikarz i ateista, po tym jak jego żona nawróciła się na wiarę chrześcijańską, postanowił przeprowadzić swoiste śledztwo. Jego wyniki zawarł właśnie w wyżej wspomnianej publikacji. Mimo, że film miał premierę w zeszły piątek – 7 kwietnia, to już doczekał się polemik.

Jedną z nich stanowi artykuł autorstwa Brenta Landau z University of Texas w Austin. Nie zgadza się on z tezami wysuwanymi przez dziennikarza, którego zdaniem zmartwychwstanie Jezusa jest udokumentowane historycznie. Według Landau’a wiele argumentów zaprezentowanych przez Strobela jest naciąganych. Autor książki zauważył, że nie ma żadnej starożytnej książki, która zachowałaby się w tak dużej ilości egzemplarzy, jak Nowy Testament. Ponadto uważa, że zapewnia to, że oryginalne egzemplarze wiernie spisywały wydarzenia, które w rzeczywistości się rozegrały w Jerozolimie. Landau zaś zauważa, że większość zachowanych manuskryptów pochodzi  ze znacznie późniejszych wieków niż ten, w którym żył Chrystus.

Naukowiec sądzi również, że nie ma dowodów, że pusty grób Jezusa, oznacza jego zmartwychwstanie, zwłoki mogły zostać gdzieś przeniesione w tajemnicy. Ponadto sądzi, że świadectwa osób, które miały spotkać zmartwychwstałego Chrystusa również nie są wiarygodne, zaś samo funkcjonowanie ludzkiego mózgu nie raz płata figle. Landau wytyka Strobelowi również to, że w swojej książce nie cytował stanowisk osób, które przedstawiały opinie nie pasujące do założonej przez autora tezy.

Nie jest to pierwsza negatywna reakcja na publikację Strobela, od czasu jej premiery ukazało się wiele artykułów i recenzji kwestionujących przedstawioną w niej argumentację. Bez wątpienia pojawienie się na ekranach kin jej ekranizacji spowoduje wysyp kolejnych publikacji z jednej strony broniących dziennikarza, z drugiej go atakujących.

Źródło: livescience.com

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*