W szkockiej rzece Teviot odnaleziono fragmenty Ancrum Old Bridge

W rzece Teviot odnaleziono pozostałości średniowiecznego mostu Ancrum Old Bridge. Zabytek datowany jest na połowę XIV wieku. Most zbudowano w XIV wieku za panowania Dawida II i Edwarda III. Stanowił część Via Regia (The Kings Way) i jednego z ważniejszych szlaków handlowych.

Zbudowany w średniowiecznej Szkocji most łączył ze sobą miejscowości Hawick i Bewick. W czasie powodzi umożliwiał też podróżowanie szlakiem handlowym i The Kings Way, umożliwiając przeprawę przez rzekę Teviot.

Badaniami nad zabytkiem oprócz grupy archeologów zajmuje się lokalna społeczność. Na cześć odkrycia archeologicznego projekt nazwano Ancrum Old Bridge Project. W ramach projektu objęto m.in. badania historyczne, terenowe oraz dokumentację fotograficzną. Archeologowie sięgnęli również po technologię datowania radiowęglowego, by potwierdzić wiek mostu.

Kevin Grant z Historic Environment Scotland (HES) opisał znalezisko jako jedno z najbardziej ekscytujących oraz najistotniejszych odkryć archeologicznych w Szkocji w ostatnich latach. Właśnie HES finansowało działania Ancrum and District Heritage Society (ADHS) w ramach, której stworzono Ancrum Old Bridge Project.

Ancrum & District Heritage Society jest jedną z ciekawszych organizacji społecznych o charakterze historycznym typu non-profit. Powstała w 2016 roku w celu ochrony i ulepszania środowiska zabudowanego historycznej wioski Ancrum oraz do badania i promowania jej bogatego dziedzictwa. Angażuje się też w działania lokalnycch społeczności w szereg projektów edukacyjnych, szkoleniowych i działań w okolicy.

Źródło: www.adhs.co.uk, www.kopalniawiedzy.pl

Fot. Wikipedia

Maciej Polak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*