Znaleziono miecz w okolicach Hrubieszowa

W Okolicach Hrubieszowa znaleziono średniowieczny miecz. Znalezisko z XIV wieku odkryto na torfowisku i określa się je jako unikatowe w skali regionu.

Znalazca oddał miecz do Muzeum w Hrubieszowie. To unikatowe znalezisko w skali regionu – powiedział Bartłomiej Bartecki, który jest dyrektorem placówki. Miejsce, w którym dokonano odkrycia jest terenem podmokłym i torfowiskiem. Niewykluczone, że rycerz został wciągnięty do bagna w wyniku splotu nieszczęśliwych wypadków, lub jest to po prostu zguba.

Miecz półtoraręczny służył do walki oburącz, jest doskonale wyważony i profesjonalnie wykonany. Jest bardzo lekki – pierwotnie ważył ok. 1,5 kg. Dziś mierzy ok. 120 cm. (…) To unikatowe znalezisko w skali regionu. Warto podkreślić, że co prawda w zbiorach muzealnych znajdują się podobne zabytki, ale często nie jest znane miejsce ich odkrycia, które stanowi bardzo ważną informację dla historyków i archeologów.

Co więcej, archeolodzy pragną wyjaśnić okoliczności znalezienia się miecza w tym miejscu, a także znaleźć resztę wyposażenia rycerza. Z tego względu niebawem ruszą prace archeologiczne w rejonie.

Źródło: rfm24.pl

Fot.: Muzeum im. ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*