Walczą o zabytkowy most w Przemyślu

3100  osób podpisało się pod petycja skierowana do PKP PLK  w sprawie zachowania w całości mostu kolejowego w Przemyślu. Mieszkańcy chcą by most dalej pełnił funkcje komunikacyjną, muzealną i rekreacyjną.

Przemyśl – miasto powiatowe położone w poludniowo – wschodniej Polsce,  w województwie podkarpackim, nad Sanem przy ujściu Wiaru.

Dokładnie chodzi o most kolejowy nad Sanem w samym centrum Przemyśla. W najbliższych latach wysłużona konstrukcja ma zostać zastąpiona nowoczesnym mostem, który będzie spełniał wymagania współczesnej kolei. Stary ma trafić do rozbiórki. Jak wynika z planów polowa ma zostać na obecnym miejscu, natomiast druga połowa ma zostać usunięta. Zostanie wykorzystana w innym miejscu lub zostanie skierowana na złom.

„Ze zdziwieniem przyjęliśmy plany PKP PLK, które – przy okazji budowy nowego mostu kolejowego na Sanie w Przemyślu – zakłada rozbiórkę polowy dawnego, zabytkowego mostu z 1891 roku. Nasze rozczarowanie powoduje de facto plan zniszczenia ważnego, charakterystycznego zabytku Przemyśla jak i przedstawienie przez PKP PLK koncepcji budowy nowego mostu (i zagospodarowania starej konstrukcji) zupełnie odmiennej od tej, która była konsultowana społecznie w 2016 r.” – do Ireneusza Marchela , prezesa PKP PLK napisali przedstawicieli organizacji, którzy organizują akcje.

„W ramach prowadzonej przez nas zbiórki, zebraliśmy ponad 300 głosów za pozostaniem mostu i dlatego uważamy, ze właśnie te zbiórkę należy uznać za jedyne, prawdziwe i obywatelskie konsultacje w sprawie przeprawy kolejowej na Sanie” – wyjaśnili społecznicy.

Wzywają PKP Polskie Linie Kolejowe do zmiany planów budowy nowego mostu kolejowego na takie , które mogłyby pozwolić na zachowanie starej konstrukcji w całości.

Petycje można podpisać w sposób wirtualny. Znajduje się ona pod adresem petycja. Dodatkowych informacji można poszukać na stronie akcji: MOST Wielokulturowe Muzeum Przemyśla na Facebooku.

Źródło: przemysl.naszemiasto.pl   

Fot. Wikimedia Commons

Karolina Deska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*