Walka o tron 1733 – LARP

Muzeum Regionalne w Kutnie oraz Fundacja Budzenie Pasji z Krakowa Historyczny realizują na terenie Kutna historyczny projekt edukacyjny adresowany do uczniów gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych – larp „Walka o tron 1733”. Larp (ang. Live Action Role Playing) to połączenie gry fabularnej z dramą szkolną, w której uczestnicy wcielają się w uprzednio przygotowane role i poprzez interakcje z innymi uczestnikami starają się realizować swoje cele. Larp historyczny kładzie nacisk na rozpatrywanie problemów polityczno-społecznych, odtwarzanie relacji i klimatu epoki.

Kutnowski larp przenosi uczestników w niespokojne czasy po śmierci Augusta II. Do walki o tron stanęło wówczas dwóch kandydatów: syn poprzedniego władcy, królewicz Fryderyk August (późniejszy August III Sas) oraz Stanisław Leszczyński. Wyboru króla na wolnej elekcji dokonać miała szlachta. Przedtem należało zwołać sejm konwokacyjny w Warszawie, który przygotuje wybór nowego władcy. Na sejm ten mogli zjechać jednak tylko wybrani podczas sejmików konwokacyjnych posłowie.

Projekt „Walka o tron 1733” składa się z trzech etapów, które mają za zadanie odtworzyć najważniejsze wydarzenia z lat 1733-1735. Pierwszy etap (sejmiki konwokacyjne) realizowany był w dniach 24-28 października w kutnowskich szkołach. Każda klasa biorąca udział w projekcie reprezentowała inną ziemię rozległej Rzeczypospolitej i wyłoniła swoich reprezentantów (posłów), którzy przeszli do kolejnego etapu.

Drugi etap (sejm konwokacyjny) odbył się 10 listopada w Kutnowskim Domu Kultury. Uczniowie debatowali podczas sejmu konwokacyjnego nad kształtem wolnej elekcji. Zdecydowali, że cudzoziemcy będą mogli walczyć o królewski tron oraz że w wyborze władcy będą mogli uczestniczyć dysydenci. Zgromadzenie zaowocowało również zgłoszeniem kolejnego pretendenta do tronu, swoją kandydaturę ogłosił bowiem Janusz Antoni Wiśniowiecki. Ostatnim etapem projektu będzie larp odtwarzający wolną elekcję, który zrealizowany zostanie 28 listopada o godz. 12:00 w Kutnowskim Domu Kultury.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*