Warszawskie Dni Kawaleryjskie – Wspomnienie 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

Szczególnie widowiskowe pokazy musztry ułańskiej, eksponowanie sztuki władania szablą i lancą oraz koncert orkiestry wojskowej można było zobaczyć w Łazienkach Królewskich podczas obchodów majowych Dni Kawaleryjskich. Honorowym patronatem objął tę imprezę Prezydent Polski Andrzej Duda.

Można podziwiać

Najpiękniej prezentowali się szwoleżerowie potrafiący świetnie posługiwać się szablą i lancą. Zawodnicy z całego kraju mierzyli się w bardzo widowiskowym pojedynku. Gospodarzem tej imprezy był legendarny 3. Pułk Szwoleżerów Mazowieckich, który najbardziej podobał się zgromadzonej tłumnie publiczności. Swoje kawaleryjskie umiejętności zaprezentowali także żołnierze z 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza.

W Teatrze Królewskim

W Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii po raz pierwszy w historii zostały wręczone nagrody im. generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Wspomniane nagrody są przyznawane w kategoriach inspirowanych tym, czym zajmował się generał, a był on nie tylko świetnym żołnierzem, adiutantem Józefa Piłsudskiego, ale też poetą, tłumaczem oraz dziennikarzem. Środowisko kawaleryjskie przyznaje więc nagrody osobom, które swoją służbą, pracą i twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii.

Zaprzyjaźnieni huzarzy

Swoje jeździeckie umiejętności zaprezentowali także huzarzy węgierscy. Można było z nimi rozmawiać w języku angielskim, a wypowiadali się niezwykle ciepło na temat Polaków i polskich szwoleżerów.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*