Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018 | Recenzja

Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018

Na rynku wydawniczym nie brakuje różnego rodzaju leksykonów, encyklopedii czy kalendariów historycznych. Niektórzy powiedzieliby pewnie, że jest ich już wystarczająco dużo. Jednak wydawnictwo PWN, w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wydało publikację pod tytułem: „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918 – 2018”. Czym różni się ona od innych tego typu pozycji? Czy – a jeśli tak to dlaczego – warto po nią sięgnąć?

Przede wszystkim użyte w tytule słowo „kalendarium” może nieco wprowadzać w błąd. Książka nie przypomina bowiem klasycznego kalendarium. Chyba każdy pod tym pojęciem wyobraża sobie suchy spis dat i faktów. Wszak właśnie z taką formą spotykamy się najczęściej. Dostajemy więc skrupulatnie wymienione wydarzenia w danym roku. Wyliczenie tak wielu faktów i dat zwykle jest nużące, choć bardzo często pomocne w nauce czy lekturze jakiegoś opracowania.

„Wiek burzy i spokoju” nie powiela tego schematu. Autorem książki jest prof. Andrzej Piasecki. To historyk i politolog, wykładowca na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Opisując historię ostatnich stu lat Polski z każdego roku wybrał jedno wydarzenie – w jego ocenie najważniejsze i kluczowe dla zrozumienia dziejów naszego kraju. Nie ograniczył się jedynie do przedstawienia samych faktów. Opisując wydarzenia i różne zjawiska, poddał je swojej ocenie i analizie, na co zwrócił uwagę również jeden z recenzentów książki prof. Antoni Dudek. Oczywiście z pewnymi ocenami autora możemy się nie zgadzać, w niczym to jednak nie umniejsza lekturze.

Każdy rok i reprezentujące je wydarzenie został opisany na dwóch stronach. Sam autor pisze, że „konstrukcja książki jest prosta: jeden rok – jedna kartka (rozkładówka), jak w kalendarzu. Choć nie jest to kronika wydarzeń minionego stulecia, a tytuły poszczególnych rozdziałów – odnoszące się do tego, co w danym roku najważniejsze – są tylko pretekstem do pokazania szerszego tła oraz do stworzenia przyczynowo-skutkowego opisu”. Można powiedzieć, że autorowi udała się wcale niełatwa sztuka. Połączył wykład historii Polski od roku 1918 do 2018 z interesującą analizą opisywanych wydarzeń. Czytelnik otrzymał tym samym bardzo ciekawą lekturę.

Oczywiście należy zaznaczyć, że nie jest to w żadnym razie podręcznik do historii. Przyjęta bowiem koncepcja publikacji jest inna. Odnoszę wrażenie, że Andrzej Piasecki chciał po prostu stworzyć interesujący przewodnik po ostatnich stu latach dziejów naszej Ojczyzny i to mu się udało. Tym samym po książkę z powodzeniem może sięgnąć każdy. Może powinni uczynić to zwłaszcza Ci, którzy nie chcą od razu czytać szczegółowych opracowań czy akademickich podręczników.

Należy zaznaczyć także, że autor nie skupił się tylko na wydarzeniach politycznych. Na kartach książki przeczytamy również o gospodarce, sztuce, kulturze. Zostały poruszone także kwestie sportu, klęsk żywiołowych. Jednym słowem to wszystko, co wpływało na dzieje Polski ostatnich stu lat.

Niewątpliwym atutem publikacji jest także jej aktualność. Wszak narracja została doprowadzona aż do roku 2018.

Jest to niewątpliwie ciekawa pozycja, na którą powinniśmy zwrócić naszą szczególną uwagę w roku, w którym świętujemy 100. Rocznicę odzyskania niepodległości. Wszak często słyszymy, że nie sposób kochać tego, kogo się nie zna. Poznajmy więc najnowsze dzieje naszego kraju, sięgając właśnie po „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918 – 2018”.

Wydawnictwo: PWN

Ocena recenzenta: 4/6

Wojciech Sobański

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*