Czy wiesz jakiego fortelu użyli mieszkańcy Trzebiela, podczas wojny 30 letniej, aby ochronić swoje miasto przed rabunkiem?

Wojna trzydziestoletnia to jedna z najbardziej wyniszczających wojen w dziejach. Do tej pory w Niemczech o niej pamiętają. Wojna objęła swym zasięgiem sporą część Europy i zawitała również do miast Śląska i Łużyc. Wydarzenia tutaj opisywane dotyczy miasta Trzebiel, które dzisiaj leży w polskiej części Łużyc, a kiedyś należała do możnego rodu Promnitzów i znajdował się w granicach państwa elektora saskiego. Promitzowie opowiedzieli się po stronie katolickich Habsburgów, tym samym pozostali sami we wrogim otoczeniu, gdyż Śląsk, Łużyce i Saksonia przystąpiły do obozu protestantów. Początkowo panował spokój, jednak w 1620 roku w te okolice przybyły pierwsze oddziały protestanckie w sile 500 pieszych i 400 konnych żołnierzy. Rozpoczęło się łupienie mieszkańców tych terenów. Pewnej nocy przybyli pod w tym celu pod miasto Trzebiel. Jednakże mieszkańcy mimo tego, iż nie posiadali silnej załogi przygotowali się na taką wizytę. Jako, że nie posiadali dział, powsadzali drewniane rury na taczki i wyszli w szyku przed miasto. Gdy najeźdźcy się zbliżyli, wystrzelono z kilku muszkietów i narobiono mnóstwo hałasu. Ponieważ było już ciemno napastnicy uznali, że to jakieś kartauny lub inne wielkie działa, wsparte silną piechotą, przestraszyli się i uciekli.
Fortel ten ocalił mieszczan przed rabunkiem. Jednak już niebawem, 20 listopada przybył spory oddział elektora saskiego, który tym razem pod przykryciem nocy wtargnął do niepilnowanego miasta, zdobył je i złupił doszczętnie.

AW

Bibliografia:
Piort Haracz – Trzebielskie Państwo stanowe pod panowaniem rodu von Promnitzów. w: Promnitzowie w dziejach Śląska i Łużyc

One Comment

  1. Lubię czytać Wasze artykuły, niestety w prawie każdym są błędy/ literówki.
    Tutaj:
    „Pewnej nocy przybyli pod w tym celu pod miasto Trzebiel.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*