Czy wiesz, że order Virtuti Militari jest najstarszym orderem wojskowym na świecie?

Odznaczenia wojskowe to wszelkiego rodzaju ordery przyznawane za osiągnięcia wojskowe. Pierwsze Ordery pojawiły się prawdopodobnie na Półwyspie Iberyjskim, na pamiątkę zwycięstwa nad Maurami w 1149 roku. Zapewne na świecie funkcjonowało wiele innych orderów wojskowych jednak Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej) może się poszczycić tym, iż jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej.

Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski 22 czerwca 1792 roku. Miał on uczcić zwycięstwo w bitwie pod Zieleńcami podczas wojny w obronie Konstytucji 3 maja przeciwko Rosji.

Był nadawany w okresie Księstwa Warszawskiego, przetrwał okres zaborów. Dzisiaj może być nadawany podczas wojny lub 5 lat po jej zakończeniu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Najmłodszym, kawalerem orderu został 13 letni Antoni Petrykiewicz. Był jednym z Orląt Lwowskich i został odznaczony pośmiertnie za walkę w obronie Lwowa. Order był przyznawany nie tylko ludziom. Wielokrotnie odznaczane były jednostki wojskowe i miejsca, takie jak miasto Lwów i Warszawa oraz Verdun i Grób Nieznanego Żołnierza w Paryżu.

AW

 

Zdj. Wikimedia Commons
Zdj. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*