Czy wiesz kto zbudował największy samolot w historii?

Oczywiście problem polega na tym, jak określić wielkość samolotu. Ale ponieważ przyjęło się powszechnie (chociaż chyba niezbyt słusznie) mierzenie rozpiętości skrzydeł, to największym samolotem w dziejach ludzkości była „Świerkowa Gęś”, zaprojektowania i zbudowana przez Howarda Hughesa, właściciela firmy Hughes Aircraft.

W czasie II wojny światowej podstawowym problemem było bezpieczne dostarczenie do walczącej Europy odpowiedniej ilości sprzętu oraz żołnierzy. Ataki niemieckich łodzi podwodnych budziły poważny niepokój w dowództwie amerykańskim, które poszukiwało alternatywy dla konwojów. Jednym z pomysłów było zbudowanie ogromnych samolotów transportowych.

Howard Hughes zaprojektował drewniany (stąd nazwa) hydroplan o rozpiętości skrzydeł 97,5 metra i napędzany ośmioma silnikami. Prace przeciągnęły się i pierwszy i jedyny lot miał miejsce 2 listopada 1947 roku. Wyniki były zdaniem przedstawicieli władz niezadowalające. Z tej przyczyny, jak również z powodu końca wojny projekt zarzucono.

Obecnie samolot znajduje się w  muzeum lotnictwa w McMinnville. Zas historia życia Howarda Hughesa została przeniesiona na ekran w filmie Aviator, gdzie główną rolę zagrał Leonardo DiCaprio.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*