Wieża książęca w Siedlęcinie na międzynarodowych targach dziedzictwa w Paryżu

27 października br. jeden z naszych dolnośląskich zabytków miał okazję uczestniczyć i zaprezentować się podczas konferencji zorganizowanej przy Luwrze w ramach międzynarodowych targów dziedzictwa. Wieża książęca w Siedlęcinie jako pierwszy zabytek w historii Polski została zaproszona do współpracy przez francuską organizację REMPART, która w celu ochrony i ratowania dziedzictwa kulturowego zrzesza ludzi z całej Europy.

Współpraca REMPART i Stowarzyszenia „Wieża Książęca w Siedlęcinie” trwa od sierpnia 2016 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano przy siedlęcińskiej wieży obóz, w którym wzięli udział młodzi wolontariusze z Francji i Polski. Pomogli oni wówczas, między innymi, w naprawie popadającego w ruinę oblicowania szesnastowiecznej grobli i rekonstrukcji przypory oraz w rozpoznaniu wieży bramnej w średniowiecznym systemie obronnym wieży mieszkalnej. Rok 2017 przyniósł zacieśnienie współpracy i kolejne działania w Siedlęcinie. W roku bieżącym, z kolei, to Polacy zostali zaproszeni do Francji, gdzie we wrześniu, wspólnie z drużyną z Włoch i drużyną gospodarzy, pracowali na zamku Villandraut (departament Żyronda). Z myślą o przyszłych wystawach archeologicznych w zamkowych wieżach zbudowali drewniane podłogi oraz zadbali o udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wzięli również udział w pracach związanych z archeologią architektury opierających się na tworzeniu stratygrafii murów zachodniego skrzydła zamku. Pod okiem ekspertów uczyli się w jaki sposób dostrzegać zmiany w strukturze ścian oraz jak profesjonalnie prowadzić dokumentację faz i przemian architektonicznych.

Tegoroczne działania, jak również działania prowadzone w latach 2016 – 2017 przy siedlęcińskiej wieży, podsumowane zostały w czasie wspomnianej październikowej konferencji REMPART w Paryżu. Stowarzyszenie „Wieża Książęca w Siedlęcinie” miało okazję wystąpić na niej obok takich organizacji jak słynne brytyjskie National Trust czy francuskie Ministere de la Culture. Udział w konferencji to ogromny sukces i cieszy zwłaszcza przez wzgląd na zachowane w wieży unikatowe malowidła ścienne przedstawiające fragmenty legendy o sir Lancelocie z Jeziora, największym z rycerzy Okrągłego Stołu.

Katarzyna Ogrodnik-Fujcik

Fot. Przemysław Nocuń, Fabrice Duffaud

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*