Zrekonstruowano twarz egipskiego dostojnika sprzed 3 500 lat

Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się dokonać rekonstrukcji twarz i mózgu 3 500-letniego egipskiego dostojnika.

Bardzo dobrze zachowana głowa i urny kanopskie (rytualne naczynia ,w których umieszczano narządy wewnętrzne przed mumifikacją) należą do zmumifikowanego egipskiego dostojnika Nebiri. Żył on za panowania faraona z XVIII dynastii – Totmesa III i największą sławę zyskał dwa lata temu gdy zdiagnozowano u niego najstarszy w historii przypadek przewlekłej niewydolności serca. Bioantropolog Sekcji Medycyny Prawnej Uniwersytetu w Turynie – Raffaella Bianucci powiedziała, że Nebiri w chwili śmierci był między 45 a 60 rokiem życia. „Jego grób w Dolinie Królowych został zrabowany w starożytności, a jego ciało celowo zniszczone.”

W 1904 roku Ernesto Schiaparelli – włoski egiptolog odnalazł pozostałości mumii Nebiri. Obecnie szczątki znajdują się w Muzeum Egipskim w Turynie. Teraz współcześni badacze kryminalistyki postanowili za pomocą nowoczesnej technologii „przywrócić Nebiri do życia”. Korzystając z tomografii komputerowej i nowoczesnych technik rekonstrukcji twarzy naukowcom udało się uzyskać imponujący obraz komputerowy przedstawiający tego egipskiego dostojnika. Rekonstrukcja ukazuje Nebiri jako człowieka o znacznym nosie, szerokiej szczęce, prostym łuku brwiowym oraz o umiarkowanej grubości wargach.

Wstępne badania chemiczne przedstawione na Światowym Kongresie Mumii mającym miejsce w Rio de Janeiro roku 2013 wykazały, że lniane opatrunki użyte do mumifikacji potraktowano mieszaniną tłuszczów zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Niedawna tomografia komputerowa dowiodła, że bandaże były starannie umiejscowione właściwie wszędzie w głowie – w nosie, uszach, ustach, oczach. Bianucci przyznała, że Nebiri został podany procesowi „starannego pakowania”, które to miało na celu stworzenie bariery chroniącą organizm przed kolonizacją owadów. Proces ten miał również na celu czysto kosmetyczne względy takie jak zachowanie rysów twarzy i szyi dla utrzymania najbardziej realistycznego wyglądu.

Fot.: Wikimedia Commons

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*