Wulkan zasilany energią z pieca

Z daleka góra wygląda jak smacznie śpiący wulkan, czyli normalny element krajobrazu w Peru. Jednakże jest to kopiec-piramida usypany przez ludzkie ręce z kraterem na górze. Dzisiaj eksperci próbują się dowiedzieć, czemu miał służyć.

Obert Benfer, emerytowany profesor na uniwersytecie w Missouri, który koncentruje się na antropologii biologicznej. Wcześniej znajdował podobne kopce. Szukając więcej robót ziemnych natrafił na stożek wulkaniczny na wysokości 50 stóp (15.5 metra). „Wiedziałem, że góra w dolinie miała duże miejsce archeologiczne, San Isidro, z platformami skierowanymi ku przesileniu” – powiedział Benfer z Live Science. „Więc z moim zespołem, wspięliśmy się na to, aby uzyskać lepszy widok na otaczającą dolinę i zobaczyłem teren wulkanu z platformy”.

W latach sześćdziesiątych archeolodzy zauważyli podobny do wulkanów kopiec i stwierdzili, że jest sztuczny, ale Benfer i jego zespół postanowili dalej zbadać. Jak donoszą naukowcy w najnowszym numerze czasopisma „Antiquity”, wykopali wykop do wewnętrznego krateru wulkanu i znaleźli upadłe klatki schodowe, które opadają pod warstwę cegieł adobe na podłogę z błota i tynku.

Znaleźli też kominek na dole klatki schodowej, pełen kawałków węgla i powłoki. Archeologowie mogą określić wiek takiego materiału organicznego przy użyciu datowników radiowych. Próbka spalonego materiału z paleniska wykazała, że ​​ostatni ogień zapalił się między 1492 a 1602 rokiem.

Benfer uważa, że ​​ten zakres dat jest ważny. W XVI w. Byłyby cztery całkowite zaćmienia Słońca, widoczne z El Volcán, w krótkiej kolejności: w latach 1521, 1538, 1539 i 1543. Byłoby to rzadkie zjawisko. „Szanse, że cztery zaćmienia Słońca mogłyby się pojawić podczas rozkładu prawdopodobieństwa daty radiostacji w komorze spalania jest mniejsza niż 0,0003” – powiedział Benfer z Live Science.

W swoim artykule naukowcy napisali, że „ludzie z północnych i środkowych wybrzeży, Yunga, w przeciwieństwie do późniejszych inków, przywitali zaćmienie słońca radością, a nie strachem”. Benfer przypuszczał, że ogień może pozostać po ceremonii związanej z jednym z tych zaćmień.

Źródło: livescience.com

Fot.: Wikimedia Commons

Błażej Filipiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*