Satelity zeskanują obszar powiatu sochaczewskiego w poszukiwaniu śladów bitew

Krążące wokół Ziemi satelity sfotografują teren powiatu sochaczewskiego w celu odnalezienia reliktów I wojny światowej. Autorom projektu zależy przede wszystkim na odnalezieniu śladów tudzież archeologicznych zabytków z czasów wojny pozycyjnej z lat 1914-1915.

Na tym nie kończy się jednak zakres przeprowadzonych badań, bowiem naukowcom zależy również na potwierdzenie hipotez dotyczących miejsc pochówków żołnierzy, odnalezienie terenu, na którym znajdowały się okopy czy ruin kościoła w Kamionie. Zaś jeżeli chodzi o badania dotyczące reliktów wojny pozycyjnej, to zostaną one przeprowadzone głównie na odcinku Balimowa-Kamion.

Badania przy użyciu skanowana satelitarnego przysłużą się w dużej mierze Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Po dokładnym sfotografowaniu terenu z kosmosu, naukowcy szczegółowo przeanalizują zdjęcia, by następnie oznakować oraz opisać stanowiska archeologiczne. Efekty pracy będziemy mogli podziwiać w specjalnej publikacji.

Badania mają potrwać dwa lata – ich koszt wyniesie sto tysięcy złotych, lecz będą to koszta pokryte przede wszystkim przez dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naukowcy podchodzą z entuzjazmem do projektu, mają nadzieję odpowiedzieć na wiele pytań dręczących historię regionu.

Źródło: tvp.info, polskieradio.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*