Z archiwum do galerii. Fotografie Służby Bezpieczeństwa między etyką a estetyką

Zapraszamy na spotkanie:

Z archiwum do galerii. Fotografie Służby Bezpieczeństwa między etyką a estetyką,

które odbędzie się w dniu 26 października br. o godzinie 17.30 w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki – Przystanek Historia, ul. Marszałkowska 21/25 w Warszawie.

Spotkanie poświęcone fotografii Służby Bezpieczeństwa. Dyskusja dotyczyć będzie konsekwencji przeniesienia zdjęć z zamkniętego archiwum do sfery publicznej oraz wywołanego w ten sposób napięcia między etyką a estetyką.

O historii zdjęć, ich przeznaczeniu i użyciach odmiennych od tych, które zakładała SB, opowiedzą:

– Beata Bartecka i Łukasz Rusznica, kuratorzy wystawy Jak fotografować – wystawa zdjęć z archiwum IPN, prezentowanej we wrocławskiej galerii Miejsce przy miejscu https://www.facebook.com/events/717350045024543

– Tomasz Stempowski, historyk i archiwista, autor publikacji poświęconych fotografii historycznej oraz strony internetowej: Fototekst.pl. http://fototekst.pl/jak-fotografowac-we-wroclawiu/

– Spotkanie poprowadzi Andrzej Pieczunko, zastępca dyrektora pionu archiwalnego IPN.

 

Laboratorium_archiwalne 1.0.  to cykl dziewięciu comiesięcznych spotkań z archiwistami Instytutu Pamięci Narodowej, użytkownikami archiwum, historykami, przedstawicielami nauk społecznych, politycznych i plastycznych. Projekt ten ma pokazać różnorodność materiałów archiwalnych zgromadzonych w zasobie IPN oraz możliwości ich interpretacji. To także czas i miejsce na aktywne uczestnictwo wszystkich osób biorących w nim udział. Każdy będzie miał możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia, opartego na własnym doświadczeniu i aparacie naukowym prezentowanej przez siebie dziedziny badawczej. Pozwoli to na postawienie nowych hipotez, obalenie lub potwierdzenie istniejących stereotypów. Pomoże zrozumieć źródła archiwalne, kontekst ich powstania a także spojrzeć na nie z zupełnie innej perspektywy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*