Anglia: na polu uprawnym w pobliżu Chiddingstone znaleziono skrytkę pełną złotych monet sprzed 2000 lat

Skrytka pełna złotych monet została odkryta przez mężczyznę przeszukującego pole uprawne wykrywaczem do metali. Liczące 2000 lat znalezisko z epoki żelaza zostało uznane za jedno z najbardziej ekscytujących od ponad 20 lat jakie miały miejsce na terenie hrabstwa Kent.

 

Przeszukiwanie pola uprawnego w pobliżu miejscowości Chiddingstone (hrabstwo Kent) w Anglii uwieńczone zostało nie lada sukcesem. Odkryto kilkanaście, w tym 10 całych bardzo dobrze zachowanych złotych monet z epoki żelaza. Zalegający w ziemi 2000 lat skarb, po jego wydobyciu niezwłocznie przewieziono do Muzeum Brytyjskiego, gdzie będzie bezpiecznie przechowywany. Archeolog z Muzeum w Edenbridge, Claire Donithorn powiedziała, że monety zostały odkopane  w październiku 2016 roku, ale ich dokładna lokalizacja nie została ujawniona i jest utrzymywana   w tajemnicy. Powiedziała również, że ​​muzeum wystosowało apel do mieszkańców, aby zebrać część z 13 000 funtów potrzebnych do uratowania monet, a wpływy z ich sprzedaży zostaną podzielone pomiędzy znalazcę i właściciela gruntu. Znalezienie skarbu tej wielkości zdarza się niezwykle rzadko – powiedziała Donithorn.

Przypuszcza się, że monety datowane są na około 50 lub 60 rok p.n.e. i prawdopodobnie zostały wykorzystane jako podarunki na opłacenie lub przekupienie najemników walczących z Galami przeciwko Juliuszowi Cezarowi. Zostały wyprodukowane w regionie Amiens w północnej Francji. Drogocenne prezenty były również często ukrywane jako ofiary składane bogom lub w celu podkreślenia ważnego wydarzenia. Mogły być również ukryte w ziemi ze względów bezpieczeństwa.

Źródła: kentlive.news

Fot.: domena publiczna

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*