Z Muzeum Rzeźby w Yogyakarcie usunięto figurę Hitlera, z którą zwiedzający robili sobie selfie

Z indonezyjskiego muzeum rzeźby w mieście Yogyakarta pod presją międzynarodowej opinii publicznej usunięto naturalnych rozmiarów figurę Adolfa Hitlera, stojącą na tle zdjęcia przedstawiającego bramę główną obozu koncentracyjnegi Auschwitz z napisem „Arbeit macht frei”. Zwiedzający muzeum podchodzili do figury i robili sobie z nią „selfies”.

Media społecznościowe zaroiły się od zdjęć przedstawiających uśmiechniętych ludzi robiących sobie „selfies” przy figurze z Adolfem Hitlerem, stojącej na tle zdjęcia z bramą główną niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz z widniejącym na niej owianym złowieszczą sławą napisem „Arbeit macht frei” (w tłum. polskim: „Praca czyni wolnym”). Figura eksponowana była w indonezyjskim muzeum rzeźby w Yogyakarcie od 2014 r. Wystawienie figury potępiły takie  organizacje międzynarodowe jak Human Rights Watch oraz Centrum Szymona Wiesenthala  z siedzibą w Los Angeles. Instytucje te zażądały jej natychmiastowego usunięcia z muzeum.

Przedstawiciele indonezyjskiego muzeum eksponującego naturalnych rozmiarów figurę  z wizerunkiem Adolfa Hitlera poinformowali opinię publiczną, że jej wystawienie w De Arca Statue Art Museum w Yogyakarcie miało tylko i wyłącznie cel edukacyjny, jednak została usunięta, żeby nie wywoływać skandalu.

Wszystko w tym jest złe, ciężko jest znaleźć słowa, jakie to godne pogardy – powiedział rabin Abraham Cooper cytowany przez CNBC.

Centrum Szymona Wiesenthala jest powstałą w 1977 roku międzynarodową agencją żydowską z siedzibą w Los Angeles, służącą ochronie praw człowieka i zachowaniu pamięci o Holokauście. Organizacja nosi imię Szymona Wiesenthala, zmarłego w 2005 roku działacza żydowskiego, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, który po II wojnie światowej zajął się tropieniem zbrodniarzy hitlerowskich. Przyczynił się m. in. do ujęcia i skazania na karę śmierci Adolfa Eichmanna – jednego z głównych organizatorów masowej zagłady Żydów, odpowiedzialnego za transporty ludności żydowskiej do obozów koncentracyjnych.

Źródło: dzieje.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*