Nieznane napisy na tabliczce z tyłu głównego ołtarza w kościele w Bisztynku

W kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku konserwator zabytków natrafił na tabliczkę z nieznanym napisem. Odnalezienie tabliczki stało się możliwe dzięki konserwacji ołtarza głównego w tym kościele za inicjatywą ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego. Z tego względu, iż Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło przyznania dotacji na odnowienie zabytku, ksiądz ma możliwość ratowania tylko niektórych elementów. Do tej pory renowację przeszły dwie figury aniołów w 2014 roku, oraz nastawa z tabernakulum w 2015. Napis znajduje się właśnie przy tabernakulum i datuje się go na rok 1971.

Oględzin ołtarza dokonywał toruński konserwator Filip Dulka i to on natrafił na tabliczkę z napisami. Do jego warsztatu trafią dwie rzeźby przedstawiające Wiarę i Sprawiedliwość, które znajdowały się w kościele na wysokości 5 metrów. Tym sposobem konserwator natrafił na deseczkę z odręcznymi napisami. Na chwilę obecną udało się rozszyfrować tylko kilka słów z tabliczki. Są nimi: data 1878 a przy niej nazwisko Borkowski, niemiecka nazwa Bisztynka – Bischofstein, w tym samym wierszu skrót geb. (geboren – urodzony) oraz data 1852, data 1928 oraz nazwiska Hugo Geth i Paul Arndt.

Z tego względu, że deska znajduje się za rzeźbami dopiero po ich demontażu będzie możliwość jej wyciągnięcia.

Sam ołtarz główny pochodzi z 1772 roku i został wykonany przez Chrystiana Bernarda Schmidta w stylu rokokowym. Znajduje się w nim także patron kościoła czyli św. Maciej Apostoł. Najwyższą częścią ołtarza jest nasadka ozdobiona obłokami i aniołami. Znajdujące się tam napisy są w języku hebrajskim w pisowni masoreckiej.

Źródło: www.bisztynek.wm.pl

Anna Maćkowiak

Fot. Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*