Założyciele Imperium | Gra

Alexey Kalinin, Petr Tyulenev, Założyciele imperium

Przed nami kolejna gra pochodząca od firmy G3. Tym razem po obronie Westerplatte przyjdzie nam zbudować nasze własne imperium, a uczynimy to z pomocą gry Założyciele Imperium. Czy podczas gry można się poczuć niczym sam Juliusz Cezar rzucający wyzwanie Republice lub też Aleksander Wielki dokonujący kolejnych podbojów? Zobaczmy.

Wygląd

Gra Założyciele Imperium nie jest grą tak dużą i skomplikowaną jak 7 dni Westerplatte. Znajduje się w niewielkim pudełku, dzięki czemu można ją zabrać ze sobą w podróż i nie stracić przy tym dużo miejsca. Co zaś zawiera sama gra? Cała rozgrywka opiera się na niewielkich kafelkach, które należy układać w określony sposób aby osiągnąć cel gry. Nie ma tutaj dużej planszy, na której rozgrywają się wydarzenia. Same kafelki wyglądają dobrze, lecz bez rewelacji. Dla osób ze słabym wzrokiem problemy może stworzyć próba rozwikłania, jakie symbole są na nich umieszczone.

Rozgrywka

Sama rozgrywka nie należy do grona specjalnie skomplikowanych. Gra składa się z kafli i żetonów i to właśnie te pierwsze są szczególnie istotne w grze. Dzielą się one na kafle: natury, wsi, miasta i zwycięstwa. Na samym początku wybieramy dwa kafle natury, są na nich umieszczone dwa surowce, jakie produkują. Jeżeli posiadamy potrzebne surowce możemy za nie kupić kafel wsi, który produkuje konkretną rzecz. Z jego pomocą możemy posiąść kafel miasta i tak dalej. Rozbudowujemy tym samym nasze imperium, aż do czasu kiedy gracze zdobędą wszystkie dostępne kafle zwycięstwa. Następuje wtedy przeliczanie punktów. Osoba, która zgromadzi najwięcej punktów zwycięstwa, wygrywa rozgrywkę.

Urozmaicenie gry wprowadzają żetony, są one również posegregowane na konkretne kategorie: żołnierz, wóz, moneta, przemysł. Żetony tej ostatniej kategorii, jako jedyne są dwustronne i powiększają naszą zdobycz punktów zwycięstwa przy produkcji na kaflu wsi określonych przedmiotów. Wprowadza to lekką losowość, ponieważ przy wyborze żetonu nie wiemy, który produkt będzie przez niego kumulowany.

Z pewnością atutem gry jest czas rozgrywania partii. Przy grze dwuosobowej nie przekroczy ona więcej niż 30 minut. Prostota gry niestety negatywnie odbija się na grywalności. Po rozegraniu kilku partii może się ona szybko znudzić, szczególnie że nie mamy tu wielkiej możliwości budowania strategii kolejnych ruchów, gdyż przed naszą kolejką następuje pobranie kafli przez naszych przeciwników. Zawodzi też sama fabuła. De facto nie da się tutaj wczuć w rolę budowniczego wielkiego imperium, czegoś w kreacji tej gry na pewno zabrakło.

Podsumowanie

Założyciele Imperium jest pozycją skierowaną raczej dla mniej zaawansowanych graczy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w świecie planszówek. Osoby zainteresowane historią nie znajdą tutaj żadnych ciekawostek, czy odwołań historycznych. Brakuje także fabuły, ale trzeba zaznaczyć, że Założyciele Imperium to porządna gra planszowa, w którym z pewnością warto od czasu do czasu zagrać w pochmurny wieczór.

Ocena recenzenta: 3,5/6

Mariusz Sioch

Gra dostępna na stronie: http://www.g3poland.com/G3/Zalozyciele_imperium/opis,105087/

20160408_185501 20160408_185519 20160408_185803 20160408_185903

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*