Zamek w Kurzętniku zostanie odnowiony

Firma BDR Architekci przedstawiła projekt zagospodarowania oraz renowacji ruin zamku w Kurzętniku (pow. nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie), dzięki czemu zyska on nowe życie. 

Budowla została wzniesiona na wzgórzu, położonym nad rzeką Drwęcą, na przełomie XIII i XIV wieku przez kapitułę chełmińską.

W XIX wieku, pozostałości murów zostały rozebrane i wykorzystane, jako materiał budulcowy. Zachowane zostały tylko częściowo mury zewnętrzne oraz fundamenty. Na ich podstawie stwierdzono, że zamek w przeszłości miał kształt czworoboku i posiadał dziedziniec w kształcie trapezu. Z terenu zamku jest doskonały widok na leżącą u podstawy wzgórza osadę Kurzętnik, rozległą równinę przecięta rzeką Drwęcą i widoczne w oddali Nowe Miasto Lubawskie.

Firma BDR Architekci na swoim fanpage’u na Facebooku napisała W projekcie staraliśmy się przywrócić wyjątkowość wzgórzu zamkowemu i odsłonić ciekawą historię tego miejsca. Firma opublikowała również wizualną koncepcję swojego projektu. Dzięki niemu powstała szansa na tchnięcie nowego życia w średniowieczne ruiny zamku Biskupów Chełmińskich.

Projekt sfinansowany został przez Gminę Kurzętnik.

Źródła: olsztyn.eska.pl

Wizualizacja: BDR Architekci

Gabriela Żok

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*