Zatrzymano złodziei wraków z I i II wojny światowej

Władze indonezyjskie zatrzymały grupę chińskich złodziei, którzy zajmowali się rozkradaniem wraków z I i II wojny światowej. Ofiarami rabusiów padły m.in. japoński niszczyciel „Sagiri”, statki pasażerskie „Hiyoshi Maru” i „Katori Maru”, parowiec „Igarai” tankowiec „Seven Skies”.

Grupa Chińczyków rozkradała wraki za pomocą specjalnego dźwigu MV „Chuan Hong 68”. Pozyskiwany metal następnie sprzedawali. W trakcie obserwacji jednostki udało się wykonać zdjęcia, na których widać jak na pokład wydobywane są fragmenty wraku. Jak poinformował „Jakarta Post”, ministerstwo spraw zagranicznych Chin twierdzi, że MV „Chuan Hong 68” był wyczarterowany przez firmę z Malezji do prowadzenia pracy u wybrzeży tego kraju.

Po raz drugi ten dźwig został zatrzymany przez władze pod zarzutem grabienia wraków. Pod koniec kwietnia tego roku indonezyjska marynarka wojenna zarekwirowała MV „Chuan Hong 68” w pobliży wysp Riau. Zaistniało podejrzenie, że jednostka prowadzi nielegalne pogłębianie dna. Parę dni później, dźwig uciekł do Malezji. Jednak szybko został zatrzymany przez Malaysian Maritime Enforcement Agency.

W ciągu ostatnich lat coraz poważniejszy staje się problem nielegalnie rozkradanych wraków, szczególnie w wodach północnej Europy i południowej Azji. Tam znajdują się cenne metale tj. brąz, miedź czy stal. Produkowane jeszcze przed pierwszymi testami bomb atomowych i przed skażeniem atmosfery radioaktywnymi izotopami są pożądane m.in. do wytwarzania precyzyjnych instrumentów naukowych. Wraki uznawane są za mogiły wojenne. Nie powstrzymuje to jednak złodziei przed grabieżą. Z morskiego dna zniknęły m.in. dwa holenderskie okręty, trzeci został częściowo rozebrany. Podobny los spotkał wraki HMAS „Perth”, HMS „Electra”, HMS „Exeter”, USS „Houston” i USS „Perch”.

Źródło: divers24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*