Zmarł aktor Wiesław Gołas

9 września nad ranem w wieku 90 lat zmarł znany aktor Wiesław Gołas. Odtwórca ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Informację potwierdziła jego córka Agnieszka Gołas-Ners.

Lubiany aktor od dłuższego czasu zmagał się z problemami zdrowotnymi. W zeszłym roku doznał udaru i mimo, że później czuł się lepiej to miał problemy z mową.

W czasie II wojny światowej wstąpił do Szarych Szeregów. Zajmował się niebezpiecznym zajęciem jakim była kradzież i przemyt broń dla swoich kolegów. Wziął również udział w rozstrzelaniu konfidenta. Ostatecznie w grudniu 1944 roku został aresztowany przez Gestapo, trafił do celi, w której wcześniej siedział jego ojciec (który zginął potem na Majdanku).

Po wojnie studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Debiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. I tak oto zaczęła się jego kariera aktorska.

Wcielał się w świetne role komediowe. Był także współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Starszych Panów, członkiem Kabaretu Dudek.

Ale chyba największą sławę zapewniła mu rola  Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami. W 1978 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast w 2009 r. uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W ubiegłym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego nagrodził go za całokształt twórczości.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*