Zmarł Johan van Hulst. Bohater, który uratował 600 dzieci przed nazistami

Johan van Hulst, zmarł 22 marca 2018 roku w Amsterdamie. Miał 107 lat. Był jednym z 5595 Holendrów uhonorowanych przez Yad Vashem tytułem Sprawiedliwych pośród Narodów Świata.

Był dyrektorem studium nauczycielskiego. Dzieci umieszczano w przedszkolu Hollandsche Schouwburg tuż obok miejsca jego pracy. Przekazywano je przez żywopłot i ukrywane w lesie do czasu, aż ruch oporu przemycił je do następnej wsi. Szacuje się, że Holender uratował w ten sposób około 600 dzieci, jednak do końca życia zarzucał sobie, że mógł ich uratować więcej.

Van Hulst działał razem z grupą swych studentów, którzy należeli do ruchu oporu; pomagała mu też Henriette Pimentel prowadząca przedszkole, gdzie dzieci czekały na wywiezienie do bezpiecznych kryjówek. Zadaniem Pimentel było przekonywanie rodziców, by oddali dzieci, aby w ten sposób uratować im życie. Szmuglowaniem dzieci – od noworodków do 12-latków – zajmował się sam van Hulst.

Najbardziej myślałem o rzeczach, których nie mogłem zrobić. O kilku tysiącach dzieci, których nie byłem w stanie uratować. Wiesz na pewno, że dzieci, które zostawiłeś, umrą. Wziąłem ze sobą 12. Później zadawałem sobie pytanie: dlaczego nie 13? Jedną z najstraszliwszych rzeczy było dokonanie wyboru. Mogliśmy uratować tylko kilka z nich – mówił van Hulst.

W 1972 roku został oznaczony tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, a Kolegium nauczycielskie, w którym pracował stało się Narodowym Muzeum Holocaustu. Podczas wizyty w 2012 roku premier Benjamin Netanyahu powiedział do niego: Mówimy, że ci, którzy ratują jedno życie, ratują wszechświat, ocaliliście setki wszechświatów. Chcę ci podziękować w imieniu narodu żydowskiego, ale także w imię ludzkości.

Po wojnie wciąż uczył. Angażował się też w politykę, trafił do holenderskiego senatu oraz Parlamentu Europejskiego.

Johan urodził się 28 stycznia 1911 roku. Był nie tylko dyrektorem szkolnym, ale także profesorem uniwersyteckim, pisarzem, szachistą i politykiem w Chrześcijańskiej Unii Historycznej. W młodości studiował psychologię na Vrije Universiteit w Amsterdamie. W wieku 95 lat wygrał Turniej Corusa w szachach. W 2010 roku wygrał go ponownie.

Źródła: wp.pl, dzieje.pl

Fot.: wikimedia commons

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*