Zmarł ks. Stanisław Małysiak, partyzant AK

W wieku 92 lat zmarł partyzant Armii Krajowej, antykomunistyczny działacz oraz bliski współpracownik abp Macharskiego i Wojtyły – Stanisław Małysiak. Jak poinformowała krakowska kuria, pogrzeb ma odbyć się w czwartek.

Ks. inf. Stanisław Małysiak odszedł 1 kwietnia 2017 roku. Urodził się 5 maja 1925 roku w Ślemieniu (woj. Śląskie). W 1940 roku został wysiedlony wraz ze swoją rodziną do Majdana Kasztelańskiego na Zamojszczyźnie. W tamtym czasie działał w Związku Walki Zbrojnej i pobierał nauki w leśnej szkole partyzanckiej. W latach 1942-44 walczył w Armii Krajowej pod pseudonimem „Sęp” w IX Pułku Legionów Ziemi Zamojskiej. Brał czynny udział w wielu akcjach bojowych na terenie Zamojszczyzny. Warta wspomnienia jest np. wielka bitwa w Puszczy Solskiej w roku 1944. W czasie jednej z takich bojowych akcji został schwytany przez Niemców i osadzony w obozie w Zwierzyńcu. Później został przeniesiony do obozu w Lublinie, z którego udało mu się zbiec. Za swoją partyzancką działalność na specjalny wniosek dowódcy swojego pułku Konrada Bartoszewskiego (ps. Wir) został odznaczony Krzyżem Walecznych. Odznaczenie zostało mu jednak realnie wręczone dopiero po przemianach politycznych w roku 1989. Po zakończeniu działań wojennych postanowił kontynuować naukę w gimnazjum w Zamościu niestety w 1945 roku musiał zbiec do Krakowa przed Służbą Bezpieczeństwa. W Krakowie udało mu się ukończyć naukę i zdać maturę w roku 1947. Następnie wstąpił do seminarium w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego natomiast święcenia kapłańskie przyjął w 1952 roku. Pracę rozpoczął najpierw w Niegowici, a potem w Kobierzynie gdzie równocześnie sprawował posługę kapelana w szpitalu psychiatrycznym. W roku zabójstwa Johna F. Kennedy’ego został przeniesiony do Bazyliki Mariackiej, z którą związał się już do końca swoich dni.  Od lat pięćdziesiątych pracował również w Wydziale Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej.

Ksiądz Stanisław Małysiak był przez lata współpracownikiem arcybiskupów krakowskich: Karola Wojtyły, później Franciszka Macharskiego. W roku 1990 na wniosek krakowskich żołnierzy Armii Krajowej, ks. kard. Franciszek Macharski mianował ks. Infułata Małysiaka kapelanem organizacji kombatanckich Armii Krajowej. Ksiądz Małysiak był również założycielem Wydawnictwa św. Stanisława a w 2002 roku został odznaczony brązowym Medalem Cracoviae Merenti.

Wieloletni przyjaciel zmarłego ks. Bronisław Fidelus  powiedział: był wielkim patriotą – partyzantem Armii Krajowej, a potem działaczem antykomunistycznym. To był człowiek niezwykle pracowity, ale zawsze pozostawał w cieniu. Msza święta pogrzebowa odbędzie się w Kościele Mariackim w czwartek 6 kwietnia o godzinie 13.00, natomiast o godzinie 15.00 ciało zmarłego księdza ma zostać przeniesione do grobu od bramy Cmentarza Rakowieckiego.

Źródła: krakow.gosc.pl, rp.pl, gazetakrakowska.pl, fakty.interia.pl

Marcin Majchrzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*