Zmarła profesor Maria Dzielska, wybitna hellenistka i bizantynistka

30 lipca bieżącego roku, w wieku 75 lat, zmarła w Krakowie profesor Maria Dzielska. Była historykiem i filologiem klasycznym. Naukowo zajmowała się historią późno-antycznego Rzymu oraz wczesnego Cesarstwa Bizantyńskiego. Zawodowo związana była z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor Maria Dzielska urodziła się 18 września 1942 roku w Krakowie. W 1965 roku ukończyła studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1968 studia z zakresu filologii klasycznej na Uniwersytecie Łódzkim. W 1972 roku obroniła doktorat, a w 1984 habilitację. W 1996 roku otrzymała tytuł profesora.

Za sprawą swoich książek zdołała zdobyć międzynarodową sławę. Jej najsłynniejsza praca nosząca tytuł „Hypatia z Aleksandrii” została przetłumaczona na osiem języków. W języku angielskim  została opublikowana przez prestiżowe wydawnictwo Harvard University Press, w roku 1995. American History Book Club uznał to wydanie za najlepszą książkę historyczną roku, a Choice Magazine za najlepszą akademicką książkę roku w kategorii filozofia. Przekładu na języki angielski i grecki doczekała się również jej praca pt. „Apolloniusz z Tiany. Legenda i rzeczywistość”, wydana po raz pierwszy w 1983 roku.

Profesor Dzielska zajmowała się także tłumaczeniem dzieł starożytnej literatury. Przełożyła m.in. Pisma Teologiczne Pseudo-Dionizego Areopagity.

Poza działalnością naukową zajmowała się również popularyzowaniem wiedzy o historii starożytnej i kulturze klasycznej, biorąc udział w programach telewizyjnych pt. „Ogród sztuk”, „Grzechy po polsku” oraz „Rozmowy istotne”.

Angażowała się także w życie społeczne i polityczne. W latach 80 wraz ze swoim mężem, Mirosławem Dzielskim, uczestniczyła w działaniach opozycji demokratycznej. Natomiast w ostatnich latach życia sprawowała m.in. funkcję zastępcy przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, zastępcy przewodniczącego Komisji Filologii Klasycznej PAU i wiceprzewodniczącej Rady Naukowej Podhalan. Była również członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN i Rady Muzeum Narodowego w Krakowie.

Źródło: interia.pl, onet.pl, tvp.pl

Damian Sideł

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*