Tego dnia 1592 roku odbył się w Krakowie ślub króla Polski Zygmunta III Wazy z Anną Habsburżanką oraz jej koronacja na królową Polski
Ślub Zygmunta III Wazy z Anną Habsburżanką odbył się w Krakowie. Anna była córką arcyksięcia Karola, brata cesarza Maksymiliana. Ślub per procura odbył się 4 maja w Wiedniu, podczas, którego króla zastępował Albrecht Radziwiłł. Po ceremonii Anna wyruszyła do Polski.
14 maja przekroczyła granicę, gdzie czekali na nią senatorzy ze swymi pocztami. Po przywitaniu ruszyli do Łobzowa, gdzie na swoją wybrankę czekał król. Tam nastąpiło powitanie i wspólny wyjazd do Krakowa. Na czele szła piechota i poczty konne. Król przygotował dla Anny karetę, której koszt szacowano na 4 tysiące talarów.
Za karetą jechała Anna Jagiellonka i Anna Wazówna, następnie żona landgrafa, żony senatorów i starostów, fraucymer arcyksiężniczki, fraucymer polski i fraucymer Anny Wazówny. Cały orszak składał się z 4900 konnych, 5700 pieszych i 262 osób jadących w karetach.
Kraków uroczyście przywitał orszak. Po upływie kilku dni 31 maja odbyły się zaślubiny i koronacja królowej Anny. Uroczystość konfirmował kardynał Jerzy Radziwiłł. Gdy zbliżał się moment koronacji na zamku zaczęły bić działa i hakownice a hajducy strzelali z rusznic. Annę koronował biskup kujawski Hieronim Rozrażewski.
Uroczystości weselne trwały przez 8 dni. Bezpośrednio po ślubie odbyła się uczta weselna w wielkiej sali zamku, ozdobionej arrasami. Przez cały ten czas odbywały się uczty, tańce, widowiska kostiumowo-baletowe. Również miała miejsce gonitwa rycerska, w której udział wziął sam Zygmunt. Na Wawelu odbył się pieszy turniej.
W uroczystościach nie wziął udziału kanclerz Jan Zamoyski.