Znaleziono grób egipskiej księżniczki w piramidzie

W Dahszur, wewnątrz 3 800-letniej piramidy prawdopodobnie znaleziono grób egipskiej księżniczki. W pomieszczeniu, gdzie mogła przebywać mumia księżniczki Hatszepsut, znaleziono także skrzynię z hieroglifami.

W staroegipskiej nekropolii Dahszur w Egipcie wewnątrz 3 800-letniej piramidy znaleziono komorę grobową, w której prawdopodobnie znajdywała się mumia księżniczki Hatszepsut. Odkrycia te dostarczają wskazówek, które mogą pomóc archeologom określić, dlaczego faraon Ameny Qemau ma w Dahshur dwa piramidy. Na znalezionej w pomieszczeniu drewnianej skrzyni widnieje napis „Hatszepsut”. Lecz naukowcy twierdzą, że prawdopodobnie nie odnosi się to do żony faraona Hatszepsut, a do kogoś innego o tym samym imieniu.

W ubiegłym miesiącu w piramidzie znaleziono również inny napis, noszący imię faraona Ameny Qemau. Zaskakujące dla naukowców jest to, że jest to już druga piramida z napisem o imieniu Ameny Qemau odnaleziona w Dahshur. Pierwsza piramida Ameny Qemau została odnaleziona w 1957 roku i znajduje się w odległości prawie 2 km od tej niedawno odkrytej.

Znaleziona skrzynia z hieroglifami służyła do przechowywania słoików z organami wewnętrznymi mumii. Choć słoiki już nie istnieją, to sama skrzynia przetrwała i, jak podali archeolodzy, znajdują się na niej trzy linie hieroglifów, które prawdopodobnie odnoszą się do córki Ameny Quemau. Napisy związane są z Duamutefem, bogiem związanym ze słoikiem przechowującym żołądek oraz z boginią Neit, uważaną za opiekunkę zmarłych, która miała chronić owe słoiki.

Wspomniane imię Hatszepsut kojarzy się z królową Hatszepsut, żoną Totmesa II, która jednak panowała około 300 lat po Amenie Quemau. Badacze wysnuli tezę, że obecność napisu Ameny Qemau sugeruje, że miał on przywłaszczyć sobie piramidę zbudowaną dla swojego poprzednika dla jednej ze swoich córek, gdyż nie ma powodu, dla którego miałby zbudować dwie piramidy.

Badania wewnątrz nowoodkrytej piramidy, o której pisaliśmy TUTAJ, wciąż trwają. Zespół pracujący nad znaleziskiem podał także, że w komorze grobowej znaleźli słabo zachowane szczątki sarkofagu. Nie wykluczają kolejnych znalezisk.

Fot.: Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*