Znaleziono najstarszy znany zestaw do tatuowania na świecie

Tatuaże od czasów starożytnych są uznawane za sztukę. Jednak w materiale archeologicznym pozostawiają jedynie słabe, ledwie rozpoznawalne ślady. Co prawda są odkrywane ślady takowych, jednak są to nieliczne przypadki. Podobnie archeolodzy powoli uczą się rozróżniania igieł do tatuowania od tych służących do szycia.

Pomimo trudności wynikających z rozpoznawania starożytnego sprzętu do tatuowania, prawdopodobnie odkryto najstarszy na świecie zestaw narzędzi służących do wykonywania tatuaży. W grobie znalezionym w pobliżu Nashville odnaleziono zestaw zaostrzonych igieł wykonanych z indyczych kości, noszących ślady tuszu. Pochówek ten pochodzi co najmniej sprzed 3600 lat. Miejsce odkrycia grobu, nazywane Fernvale, było używane przez prehistorycznych myśliwych jako obozowisko.

Osada Fernvale została odkryta w 1985 roku podczas budowy mostu. Zestaw narzędzi do tatuażu został pierwotnie pominięty przez badaczy. Dopiero ostatnie lata skłoniły zespół złożony ze specjalisty do spraw starożytnych tatuaży Aarona Deter-Wolfa i Tanyi Peres, zooarcheologa do przyjrzenia się znalezisku. Badacze przeprowadzili testy, tatuując za pomocą indyczych kości płat świńskiej skóry, po czym porównali poziom starcia igieł testowych ze znalezionymi w grobie. Ponadto Detef-Wolf podjął próbę zrobienia wiernej kopii tatuażu Ötziego na własnej ręce, również używając do tego kościanych igieł i czarnego atramentu. Do wykonania prostego tatuażu musiał wykonać 1500 pojedynczych nakłuć na lewym nadgarstku. Wszystko zatem wskazuje na to, że udało się odnaleźć najstarszy zestaw do wykonywania tatuaży.

Źródło: mentafloss.com

Fot.: fotografia poglądowa (Wikimedia Commons)

Łukasz Nowok

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*