Znamy zwycięzców konkursu Bohaterowie drugiego planu!

Młodzież z kilku miejscowości z całego kraju już 1 lipca wyruszy do Łódzkiej Szkoły Filmowej na warsztaty filmowe. Pośród miejscowości, z których  pochodzą zwycięskie zespoły, znalazły się Maków Mazowiecki, Jasieniec i Zbrosza Duża, Ostrów Wielkopolski, Sierakowice, Choszczno. Natomiast nagrody w postaci warsztatów dziennikarskich odbędzie młodzież z Zawiercia. Ponadto zespoły z Kalisza Pomorskiego, Poznania oraz Więcborka k. Bydgoszczy zostały wyróżnione i otrzymają nagrody rzeczowe.

Zakończył się I etap ogólnopolskiego konkursu filmowo-historycznego „Bohaterowie drugiego planu” dla uczniów szkół ponadpodstawowych.

Pośród zwycięzców znalazły się zespoły z całego kraju, które podjęły się odnalezienia w swojej społeczności lokalnej i opisania losów bohaterów drugiego planu działających w latach 1944-1989. Młodzi ludzie zmierzyli się z trudnym materiałem i na podstawie źródeł historycznych stworzyli prace, które pokazują szerokiej publiczności osoby wspierające działalność niepodległościową i opozycyjną.

Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski, Fundacja Banku Zachodniego WBK i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.

Na konkurs wpłynęło 60 prac ocenionych w 2 kategoriach: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

Jury w składzie: Maciej Drygas – przewodniczący jury, prof. Antoni Dudek, Eliza Dzwonkiewicz, Gabriela Sierocińska-Dec, Paweł Woldan nie przyznało I i III nagrody w kategorii szkół gimnazjalnych i wybrało następujące zespoły, które nagrodzono udziałem w warsztatach filmowych:

                II nagroda gimnazjalna dla zespołu z Gimnazjum w Sierakowicach za pracę, której bohaterem jest Jan Gosz – rolnik, działacz kaszubski, pomysłodawca założenia Solidarności Rolników Indywidualnych w Sierakowicach.

                Specjalne wyróżnienie dla zespołu z Publicznego Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego w Jasieńcu za ciekawy temat filmowy pracy, której bohaterem jest Ksiądz Czesław Sadłowski proboszcz parafii św. Rocha w Jasieńcu – w 1969 r. podjął starania o budowę kościoła                 i założenie parafii                 we wsi Zbrosza Duża.

I nagroda ponadgimnazjalna dla Pawła Henrykowskiego, ucznia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim za pracę, której bohaterami są Stefan i Regina Świąteccy – …byli wtedy dziećmi. Broni nie nosili, nikogo nie zabili, ale partyzantom jak mogli, pomagali.

II nagroda ponadgimnazjalna dla zespołu z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. J. Kompałły i W. Lipskiego w Ostrowie Wlkp. za pracę, której bohaterem jest Jan Kempiński ps. Błysk – żołnierz wyklęty. Działał na terenie Wielkopolski. Jego oddział został rozbity przez UB w październiku 1945 r., a jego samego aresztowano 17 grudnia 1945 r. Skazany na karę śmierci – zamordowany 21 czerwca 1946 r.

III nagroda ponadgimnazjalna dla zespołu z Zespołu Szkół nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie za pracę, której bohaterem jest Józef Bocian (ur. 1950) – działacz „Solidarności”, internowany w czasie stanu wojennego.

Ponadto, jury przyznało wyróżnienie ponadgimnazjalne w postaci nagród rzeczowych dla zespołu z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim za pracę, której bohaterem jest Eugeniusz Piecewicz. Pochodzący z Kresów, mieszkający w Drawsku Pomorskim społecznik, konspirator i „wieczny buntownik z wyboru”.

Laureaci I etapu konkursu wezmą udział w warsztatach w łódzkiej szkole filmowej – efektem spotkań warsztatowych będą etiudy dokumentalne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*