Żywoty Polaków w XX wieku

W dniach 16-17 maja, w Instytucie Historycznym UW odbędzie się II Ogólnopolska Sesja Naukowa Żywoty Polaków w XX wieku organizowana przez Studencki Klub Międzyepokowych Badań Historycznych.

Minione stulecie, w którym przyszło żyć milionom Polaków, było okresem niezwykle różnorodnym w zakresie doświadczeń i wyzwań, przed którymi musieli oni stanąć. W tych latach doszło m.in. do odrodzenia się Państwa Polskiego, do przerażających w skutkach konfliktów jakimi były dwie wojny światowe, do ukształtowania się systemu komunistycznego w Polsce, a także do jego późniejszego rozpadu. Nie sposób policzyć indywidualnych historii, własnych, własnych doświadczeń, osobistych sukcesów i tragedii ludzi, którzy żyli w różnych częściach świata, w innych okresach tego stulecia, będących przedstawicielami różnych warstw społecznych, mających odmienne poglądy na pewne sprawy, a także odgrywających rozmaite role w wydarzeniach swoich czasów, a których łączyło i łączy poczucie bycia Polakiem.

Celem konferencji jest przedstawienie przez uczestników wyników swoich badań nad biografiami Polaków, którzy żyli w XX wieku, bądź urodzili się przed 1901 r., ale ich działalność przypada na lata wieku dwudziestego. Chcemy porozmawiać tak o Polakach powszechnie znanych, jak i o działaczach lokalnych oraz „zwyczajnych” obserwatorach współczesnych im wydarzeń. Będziemy rozmawiać zarówno o klasycznych biografiach (tudzież ich wycinkach), jak i „portretach zbiorowych”.

Organizatorzy pragną zaprosić także na spotkanie z Michałem Marusikiem, jednym z organizatorów strajków w Rafinerii Gdańskiej w 1980 i 1981 r., a obecnie europosłem. Spotkanie, poświęcone przede wszystkim wydarzeniom z lat 80-tych, rozpocznie się o godzinie 17:00 w Sali Kolumnowej IH UW i zakończy drugi dzień konferencji. Wydarzenie promuje projekt sekcji XX wieku SKMBH pt. „Solidarność” wyklęta – relacje zapomnianych opozycjonistów oraz pierwszy owoc tego projektu – wywiad-rzekę z europosłem Marusikiem przeprowadzony przez Michała Gniadek-Zielińskiego pt. Spowiedź buntownika. Od strajków w Rafinerii do Parlamentu Europejskiego.

Więcej nt. projektów SKMBH: www.skmbh.pl | facebook.com/skmbhuw

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*