1 września 1939 roku miała miejsce szarża pod Krojantami

Była to pierwsza polska szarża kawaleryjska podczas II wojny światowej. Szarża rozpoczęła się około godziny 19:00 wtedy oddziały polskiej kawalerii natknęły się na niemieckie oddziały II batalionu zmot. 76 pułku zmotoryzowanego z 20 Dywizji Zmotoryzowanej. Padł rozkaz o natychmiastowej szarży. Ułani w pełnym biegu dopadli uciekającego nieprzyjaciela, siekąc szablami. Niestety polscy kawalerzyści wypadli na otwartą polanę prosto pod celny ogień niemieckich samochodów pancernych.

Ta szarża kosztowała polskich ułanów 25 zabitych. Martwy padł m.in. ich dowódca pułkownik Kazimierz Mastalerz oraz rotmistrzowie Świeściak i Godlewski. Straty niemieckie nie są dokładnie znane. Na podstawie szarży pod Krojantami wyrosła niemiecka propaganda, według której polscy ułani mieli szarżować na niemieckie czołgi, mit ten często był powielany w okresie PRL. Mimo sporych strat ułani wykonali swoje zadanie czyli rozpoznano ugrupowanie wroga, zdezorganizowano i zatrzymano jego oddziały.

One Comment

  1. Wajda w filmie „Lotna” pokazał obraz rzucania się polskich ułanów z szabelką na niemieckie czołgi, wzorował się chyba na propagandzie PRL .

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*