Zmarł Michał I, ostatni król Rumunii

Dzisiaj w wieku 96 lat w szwajcarskim Aubonne zmarł Michał Hohenzollern-Sigmaringen. Władcą Rumuni był  w latach 1927–1930 i 1940–1947. W grudniu 1947 pod naciskiem ZSRR abdykował i wyemigrował do Szwajcarii.  Pochodził z niemieckiej dynastii Hohenzollernów wywodzącej się ze Szwabii.

Tron Rumuni objął w wieku 6 lat po śmierci króla Ferdynanda, Jednak od 1930 roku w jego imieniu sprawuje rządy ojciec Karol II. W 1940 roku został odsunięty od władzy przez dyktatora Ion Antonescu, który zdecydował o przystąpieniu do sojuszu z III Rzeszą. Michał I ponownie został królem. Po tym jak Armia Czerwona rozbiła wojska Rumuńskie Michał namawiał dyktatora do zawieszenia broni. Dyktator nie zgodził się na to i w związku z tym 23 sierpnia 1944 roku doszło do zamachu stanu zorganizowanego przez Blok Narodowo-Demokratyczny, paramilitarne skrzydło komunistów i część armii rumuńskiej.  Antonescu i członkowie jego rządu zostali aresztowani. Sformowany przez króla rząd wydał rozkaz przerwania walk z Armią Czerwoną, a gen. Antonescu został wysłany do ZSRR. Niebawem zostało ogłoszone zerwanie sojuszu z Niemcami i przystąpienie po stronie Aliantów do wojny.
Po wojnie król musiał się zmagać z naciskami ZSRR i ostatecznie 30 grudnia 1947 król Michał I został zmuszony do abdykacji, a 3 stycznia 1948 do emigracji.

Fot: Wikimedia Commons
AW

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*